Afb. 5. Gezicht op de kerk van de zuidzijde, (foto T.Lepoeter-Boes, 2001). Oudelande is wegens ziekte niet in staat om aanwezig te zijn. De conclusie van het preadvies van de gedeputeerden is om hem, alles overwogen hebbende, voor een periode van twee jaar uit het ambt te ont zetten. Gedurende het eerste jaar van zijn ontzetting zal hij niet van het Heilig Avondmaal gebruik mogen maken. De gemeente Oudelande wordt vacant ver klaard, zodat een nieuwe predikant beroe pen kan worden. De classis neemt het pre advies zonder aanpassingen over. De belangrijkste klacht waarop het pre advies gebaseerd was, is het zich langdurig onttrekken aan de verplichting om in de zondagse kerkdiensten voor te gaan, in feite geen keuze hadden om de proble men tot een oplossing te brengen. Vrijdag 2 november 1742. Het Collegium Qualifïcatum van Oudelande vergadert met de bedoeling om het lot van dominee Willem Cunel definitief te bezegelen. Aan wezig zijn de predikanten Lopsse en Buijt, twee vertegenwoordigers van de ambachts heer en verder de voltallige kerkenraad, '...is de Resolutie des E.E.Classis aan de vergadering bekent gemaeckt, dat ds.W.Cunel van sijnen predickdienst, met den aenkleven van dien soude gedimitteert, en de kercke van Oudelande vacant verkla- ert worden, nogtans met die bepaelingh dat Ds. Cunel na een jaer, beginnende van den zonder dat waarneembaar was dat hij hier toe niet in staat was. Van weinig minder belang was de 'gedurige huijstwist' waarin de predikant met zijn echtgenote leefde. Van de voorbeeldfunctie die hij binnen de gemeente te vervullen had, kon daardoor niets terecht komen. Integendeel, vooral bij de jeugd had hij zich tot een voortdurend voorwerp van spot gemaakt. Zijn opvlie gend karakter maakte dat hij steeds opnieuw werd uitgedaagd en zich in feite niet meer op straat kon vertonen. Zomin van kerkelijke als van wereldlijke zijde kon het overheidsgezag hierin verandering brengen. Achteraf gezien kunnen wij stel len dat de gedeputeerden en ook de classis dag der dimissie, van het gebruick des H.Avondmaels ook afgeweert, en dan nog een jaer daer na sig onopspraeckbaer en Christelijck gedraegende, door de E. Classis sal konnen herstelt worden, om dat voor- treffelijcke ampt eenes opsienders te bekle den, indien het de Voorsienigheit mogte behaegen hem daer toe wettig te roepen.' Zonder één stem tegen besluit de vergade ring om de resolutie van de classis te beze gelen en in een besluit te veranderen. Hier mede is op dit tijdstip aan de ambtsperiode van Willem Cunel, die ook nu weer te ken nen heeft gegeven wegens ziekte niet aan wezig te kunnen zijn, in Oudelande een einde gekomen. De koster krijgt opdracht 15

De Spuije | 2002 | | pagina 17