om een afschrift van het besluit aan de pastorie te bezorgen. Na enkele woelige jaren zal de rust in het dorp geleidelijk aan weer terugkeren. In een vergadering van het Collegium Qualifi- catum op 11 november wordt ds.Diederik Buijt, de predikant van Ovezande en Drie wegen, als consulent gekozen. Het duurt tot 28 oktober 1743, voordat er overeen stemming is over het beroepen van een nieuwe predikant voor de gemeente van Oudelande. Op zondag 7 juni 1744 wordt ds.Henricus Verschoor als zodanig beves tigd.4' Maria Margaretha de la Fontaine Als we willen weten waarheen dominee Cunel na 2 november 1742 vertrokken is en wat er verder van hem is geworden dan wordt onze nieuwsgierigheid niet bevredigd. Het lijkt alsof hij van de aardbo dem verdwenen is. Ook in latere jaren vin den wij hem nergens elders in het land als predikant terug, zelfs niet onder de predi kanten die naar de koloniën werden uitge zonden. Wel komt nog heel even zijn echtgenote, Maria Margaretha de la Fontaine, in beeld. In de vergadering van de kerkenraad van 24 maart 1743 wordt haar verzoek om een kerkelijke attestatie besproken. Zij ver trekt (of is al vertrokken) naar 's-Heer Hendrikskinderen. De attestatie wordt verstrekt met de aante kening dat zij lid is van de kerk, maar dat zij 'sedert een geruijmen tijd herwaarts' geen gebruik heeft gemaakt van de open bare godsdienstoefeningen en dat zij 'met haar man in huijstwist geleeft heeft'. De kerkenraad van 's-Heer Hendrikskinderen wordt derhalve uitdrukkelijk gewaar schuwd om met haar naar bevind van zaken te handelen. Een gewaarschuwd mens telt immers voor twee! Het lijkt waarschijnlijk dat dominee Cunel en zijn echtgenote in deze periode reeds van elkaar gescheiden zijn.5' Bronnen: Gemeente Borsele, archief N.H.kerk Oudelande, inv.nr.l. Zeeuws Archief, archief Classis van Zuid-Beveland, toeg.nr.29.1, inv.nrs.9,17, 18, 100. Noten: 1) De snaphaan (een ouderwets geweer) is door Comelis Leijs van ds.Cunel geleend om samen met anderen te schieten ter gelegenheid van het inhalen van de nieuwe ambachtsheer in het dorp. Op 13 februari 1741 zijn de ambachtsheerlijkheden Baarland, Bakendorp, Oude lande en Stuijvezande voor een bedrag van 4333.6.8 Vis 26.000,-) door Jan van Eek verkocht aan mr.Jan Comelis Lampsins. In de loop van 1741 zal de nieuwe ambachtsheer feestelijk ingehaald zijn. Gemeentear chief Borsele, register van transporten Baarland, RAZE 2485. 2) Comelis Lopsse (1681-1763), predikant te Hoedekens- kerke sedert 1705; Diederik Buijt (1711-1784), predi kant te Ovezande en Driewegen sedert 1741, daarvoor te Sint Kruis. 3) Handelingen 24, 1 e.v. 4) Op 2 juni 1743 besluit de kerkenraad aan de classis bekend te maken dat de ambachtsheer, mr.Jan Come lis Lampsins, tot dan toe niet bereid geweest is om mee te werken aan de vervulling van de vacature voor een predikant. De reden van deze houding van de ambachtsheer is niet bekend. 5) Van de Hervormde gemeente van 's-Heer Hendrikskin deren zijn uit de betreffende periode geen archiefstuk ken bewaard gebleven. 16

De Spuije | 2002 | | pagina 18