De Middelburgse architect Goethals bouwde ook op de Bevelanden Ds A. van Santen Uit het oogpunt van bescherming van monumentale bouwkunst, is aan hetgeen gedurende de periode 1850 - 1945 tot stand is gekomen, lange tijd nauwelijks aandacht besteed. Het landelijke Monu menten Inventarisatie Project (MIP), dat in onze provincie tussen 1988 en 1990 is uit gevoerd, heeft hierin verandering gebracht. In het kader van het op het MIP gevolgde Monumenten Selectie Project (MSP) is een grondige selectie gemaakt. Hieruit zijn in Zeeland 282 projecten te voorschijn geko men, die zonder meer behouden dienen te worden. Eén van de architecten van wie in dit verband de ontwerpen de aandacht trekken, was A.L.J. Goethals. Afb. 1. A.L.J. Goethals. 1878-1944. (Collectie familie Goethals). Adrianus Leendert Jacobus Goethals werd op 4 september 1878 in Middelburg gebo ren en werkte van jongs af aan als timmer man mee in het aannemersbedrijf van zijn vader. Hij volgde na de HBS de Academie voor Bouwkunde in Rotterdam en vestigde zich daarna als architect in Middelburg. Zijn projecten werden meestal uitgevoerd door het bedrijf'C.A.Goethals en Zoon', dat in 1901 gesticht werd. Enkele belangrijke opdrachten van hem in Middelburg waren de magistrale villa 'De Sprenck' Seissingel 4 voor de familie jhr P.J. Boogaert (1904), en de villa 'Over- damme' Seissingel 10/12 voor de Middel burgse chirurg Dr D.Schoute (1913). Bui ten Middelburg ontwierp hij 'Villa Magnolia' Oude Domburgseweg 20 in Oost- kapelle voor de familie jhr C. J. J.A van Teijlingen (1910). Afb. 2. Villa 'Annie'later Huize 'Sonne- vanck' te Kapelle. (Uit: 'De gemeente Kapelle van 1900-heden' - A. Barth en L. Moerland). Op Zuid-Beveland verkreeg hij twee belangrijke opdrachten: In 1910/1911 maakte hij voor notaris L.E.A.Liebert het ontwerp voor een villa met kantoor in de Biezelingestraat 34 in Kapelle, dat door aannemer Daniël van Maris uit Kapelle werd gebouwd. Het werd "Villa Annie', genoemd naar de dochter van de notaris, die de eerste steen inmetselde. In 1933 werd het doktershuis met practijk aan huis voor dokter W.F.Pfeiffer, die het de naam 'Huize Son- nevanck' gaf. Een ronde torenachtige uitbouw is op de linkerhoek aanwezig. In het midden van de voorgevel op de begane grond is een over welfd terras. Een groot boograam op het boventerras aan de voorkant wordt afgeslo ten met een siersmeedijzeren hek. In het huis, waarin alle deuren en plafonds nog in originele staat met de voor Goethals kenmerkende patronen verkeren, bevindt zich een byzonder Jugendstil-trappenhuis in ovaalvorm draaiend naar boven, zodat men van boven naar beneden kijkend een ovalen spil ziet over drie woonlagen. De gevel van de villa bestaat uit bakstenen 18

De Spuije | 2002 | | pagina 20