Afb.2. De Vliedberg in De Groe met afgegra ven top. (Foto: D. de Koning-Kastelijn). in Zeeland' deel 1 en 2. Hieruit blijkt dat op de hoeve 'Altijt Sorg', van oudsher gelegen in de Hoek benoorden 't Hof Kakebeke (zie kaart Paardekoper) diverse Goese notabelen gewoond en gewerkt hebben met bekende namen zoals Vermueden, Smallegange, Drywegen, Almekinders, Sommersee en Kakebeeke. Verder onderzoek in een nog oudere overlo per van 1559 leverde nog meer gegevens op. Deze hoeve aan de 'Steen- of Straatweg van 's-Gravenpolder naar Goes' werd voor het eerst vermeld in de overloper van het Zuidambacht van Kloetinge van 1559 als 'Cornells Andries hoff en boogaert'. Omst reeks 1753 moet er een gehele nieuwbouw of een grote verbouwing van deze hofstede zijn geweest, gelet op de muurankers in de oostgevel. Ook het hooggelegen Hof'Welgelegen' aan het Pykeswegje werd in de overloper van 1559 al genoemd met als eigenaar Pier Jacob Janssen. Deze hofstede lag op 's- Heer Abtskerks grondgebied, was omgracht en werd voor het eerst genoemd in de overloper van 1589 in de Adriaen Bouwenshoek. De vroegere grensscheiding van de gemeenten en ambachtsheerlijkhe den waren hier zeer grillig. Terecht merkte van IJsseldijk op dat op deze plaats een oudere woning moet hebben gestaan (zie katern archeologisch onderzoek). De muur ankers in de oostgevel van deze prachtige boerderij geven het jaartal 1674 aan. Ook hier moet in opdracht van de toenmalige eigenaar Willem Barentsz een totale nieuwbouw of grote verbouwing zijn geweest. Het 'Hof Allemekinders' aan de 's-Graven- polderseweg 116, gelegen in de Oosthoek, is onderzocht en beschreven door dhr. C. Beenhakker. Van een hof en boomgaard is voor het eerst sprake in de overloper van 1608. Eigenaren van deze vroeg 17e eeuwse boerderij waren dan Cornelis Adr. Kelle's wed. en erfgenamen. De gronden werden verpacht aan Cornelis Almekin ders. In de overloper van 1559 zien we dat Pier Piersens erfgenamen eigenaren waren van deze boomgaard. Van 1601-1608 was dat Cornelis Adr. Kelle. Dat er nog meer leden van deze vooraanstaande familie in De Groe woonden vinden we op een graf steen staande in de Geerteskerk te Kloe tinge. De namen van Cornelis Piersz. Kelle uit De Groe overleden in 1581 en Cornelis Corn. Kelle overleden in 1628 staan hierop vermeld. Op een belastinglij st van schou wen (schoorstenen) uit 1601 vinden we in De Groe de weduwe van 'Kelle de vleeshou wer'. Vanaf 1615 vinden we als eigenaar vermeld Willem Mart. Drywegen die in dezelfde tijd ook de hofstede Altijt Sorg bezat. Verschillende leden van het geslacht 'Almekinders' waren in die tijd pachters/baanders. Daarna zien we het geheel in 1643 in handen van Johanna Drywegen. Jan Stijaart woonde jarenlang op de hoeve en bewerkte het land. De hoek ten zuiden van het Pykeswegje en ten noorden van de Maartensweg wordt in 1559 de 'Houck achter Pier Piersz Huys in de Groe daer zyn Inthoff in leydt' genoemd. Hier stond het Inthoff (boomkwekerij) van Pier Piersen. Ook deze hofstede kunnen we in de overlopers goed volgen. Eigenaren 26

De Spuije | 2002 | | pagina 28