waren de families Kelle, Drywegen en jarenlang de Allmekinderen/Almijnkin- ders. De Inte was vanaf 1601 eigendom van de fam. Baltens, Hollepolder, Meulman, heer vd Nisse, vrouwe van Waerde enz. In deze hoek lag nog een klein perceel op 's- Heer Abtskerks grondgebied, ongeveer tegenover het Hof Welgelegen. Daar dicht bij de 'Straatweg' moet de hofstede van 'Ooiken Machels' hebben gelegen. In de overloper van 1589 ('s-Heer Abtskerke) wordt het perceel 'Ooiken Machels hof stede' genoemd, terwijl Jan Hendrixe met zijn kinderen als eigenaar van het hof ver meld staan. Eeuwenlang bleef de naam Ooltgen Machtelds hofstede (Magtels- grondje) behouden. Maar naar wie deze hofstede is genoemd is nog niet duidelijk. Mogelijk had zij een familierelatie met jonckheer Dierick Pieck en/of behoorde zij bij één der vooraanstaande families in Kloetinge. De familienaam Piec komen we al tegen in 1516 en het Pykeswegje is mogelijk naar hen vernoemd. Het hoefje van Dekker aan de kruising met de huidige Maartensweg is ongeveer 150 jaar oud. Eén van de huizen aan het dood lopende stukje Maartensweg is beslist enkele eeuwen oud. Deze huizen staan op een perceel vroonland, dat vroeger 't Hof van den Armen genoemd werd. Dit perceel was eigendom van het Burgerlijk Armbe stuur van Kloetinge. Hier wil ik het bij laten en de rest overla ten aan experts op boerderijgebied. Dhr. A.J. Beenhakker is bezig het archief met verzamelingen van zijn vader dhr. C. Been hakker over oude boerderijen te ordenen en zal zeker daarover nog publiceren. In de Steenhoek, in het oosten en zuiden begrensd door de Groeweg en de vroegere 's-Heer Abtskerksche zandweg, lagen vol gens de overloper van 1559 vier huizen en een vijftal hofsteden, waarvan vele op een vroone. De berg werd niet vermeld, wel een concentratie van vroongronden met bewo ning. Blijkbaar was er onenigheid over deze vronen hetgeen blijkt uit het bij schrift. Drie maal vinden we hier een ver wijzing naar verzegelde- en schepenbrieven en de toevoeging: 'zeggen zij vroone te wezene'. Met in de marge: 'De heere van Cloetinghe vroone'. Eigenaren van deze hofsteden in de Steen- hoek waren in 1559: Jan Leynss, Andries Jansz Brassers weduwe, Cornelis Andriesz, Jan Andriesz, Jan Aerentsz. Hollander en Daniel Jacopsz. Het is moeilijk om aan de hand van de overlopers precies te zeggen waar de genoemde hofsteden hebben gestaan. Op de kaart van Leendert Paarde- koper zien we een kleiner aantal vronen, boerderijen en huizen dan in 1559 werd beschreven. Op andere kaarten vanaf 1750 staat de motteberg vaak niet ingetekend. Wel is het aan de vorm van het perceel en de ligging te herkennen. Vervolgen we onze route op de oude kaar ten langs de Groeweg, net ten zuiden van de Rijksweg, dan komen we langs een niet meer bestaande bebouwing en vervolgens langs de hofstede De Groe. Beide liggen aan de oostzijde van de weg dus eigenlijk Archeologisch onderzoek Het plangebied Goes-Zuid, Ouverture/Aria en de Poel II. Ter voorbereiding van de bouwplannen in en rond De Groe heeft het archeologisch bureau RAAP een onderzoek gedaan naar de geologie, geografie en vroegere bewoning in dit gebied. Ze hebben boringen ver richt en aan de oppervlakte scherven verzameld. Vindplaats 10 van dit onderzoek is de grote hoek ten zui den van de nieuwe woonwijk Ouverture/Aria en de Albertine hoeve. De grens loopt dus langs de 's-Gra- venpolderseweg tot aan Rijksweg A58. Er zijn hier een aantal vroeg-middeleeuwse scherven gevonden (450-1050 na Chr.), maar nog veel meer laat-middeleeuwse (1050-1500 na Chr.) en natuurlijk ook erg veel uit de periode na 1500. In de boringen zijn direct onder de bouwvoor zeer veel sporen van bewoning tussen 1050 en heden aangetroffen. Onderzoek naar de mogelijke voorburcht/voorhof op een braakliggend terrein ten oosten van de berg door leden van de AWN afd. Zeeland leverde niet het verwachte resultaat op. Wel werd de gracht opgespoord met daarin veel steenpuin en wat restanten van wat eens Rustendale moet zijn geweest. Ook hier werden laat-middeleeuwse scherven gevonden. 27

De Spuije | 2002 | | pagina 29