niets terug te vinden. Integendeel, daar staat de toren op het erf van een boerderij: 'de Torenhoeve'. En dat is exact de situatie zoals die tot na de ramp in 1953 te zien was. De schuur met twee mendeuren, het huis, alleen de toren was vervangen door een gedenksteen. Zelfs het pad, het wei land, het windscherm, met iets van een rietkraag, want rond het erf was een gracht, het was er nog allemaal. Al met al reden om aan te nemen dat Aart Schouman destijds naar Noord-Beveland is getogen om daar gezeten aan de dijk (nu Campvlietweg) nog een tekening te maken van de toren van het oude Wissenkerke voor dat deze in 1755 werd gesloopt.' Toch Wissenkerke op Noord-Beveland? Toen ik bij het schrijven van mijn artikel over de toren van Wisse(n)kerke de teke ning van Aart Schouman en de foto van de toren van Wissekerke op Zuid-Beveland naast elkaar legde, was ik zo getroffen door de overeenkomst tussen de beide afbeeldin gen, dat er voor mij, zoals ik toen ook schreef, 'geen twijfel mogelijk was' dat ze dezelfde toren voorstelden. De hierboven opgenomen brief van de heer de Kater was echter aanleiding om nader onderzoek te gaan doen. Had ik mij toch vergist? De heer De Kater heeft terecht opgemerkt dat de overeenkomst tussen de door Schou man getekende boerderij en de huidige Torenhoeve in de Geersdijkpolder opval lend groot is. De onderlinge positie van de toren (waar nu de gedenksteen staat), de schuur en het huis komt overeen met de werkelijkheid en ook het weggetje was tot na 1953 aanwezig. Toch is er met dat weg getje iets vreemds aan de hand. Het ont breekt namelijk op de oudste topografische kaart van 1856, terwijl de situatie ter plaatse daar toch verder zeer nauwkeurig wordt weergegeven. Op de kaart van de gebroeders Hattinga van omstreeks 1747 (hij is uitgegeven in 1753), dezelfde tijd waarin Schouman zijn tekening maakte, staan rond de kerk van Wissekerke op Zuid-Beveland een heleboel huisjes getekend1'; op Schouman's tekening zien we maar één boerderij. De kaart van Hattinga is hier echter wat onnauwkeurig, want in 1747 stonden in Wissekerke maar 15 huizen2' en die stonden, net als nu, hoofdzakelijk ten westen en noorden van de kerk. Ten zuidoosten van de kerk staat op de topografische kaart van 1856 echter wel één nu verdwenen boerderij aangege ven. Die staat ook op de kaart van Hat tinga. Dit betekent dat de door Schouman getekende situatie zich ook goed in Wisse kerke op Zuid-Beveland heeft kunnen voor doen. Nu zijn we dus nog niet verder. De kaarten van Hattinga leren ons echter nog iets anders. Op de kaart van Noord- Beveland staat bij de Torenhoeve duidelijk een vrij hoge toren getekend met het bij schrift: 'Oude Toren van Wissenkerke'. Deze toren was dus toen nog een opvallend landschapskenmerk. Te Wissekerke op Zuid-Beveland heeft de Hattinga-kaart echter een kerkje met een toren. Dat bete kent dat in hun tijd, en dus ook toen Schouman zijn tekening maakte, nog een kerk bij de toren moet hebben gestaan, en daar is op de tekening niets van te zien. En nu komt de aap uit de mouw: de kerk van Wissekerke op Zuid-Beveland is pas in 1809 gesloopt!3' Van 1805-1807 deed de kerk zelfs nog wekelijks dienst tijdens de afbraak en herbouw van de kerk van 's- Heer-Hendrikskinderen. De tekening van Schouman kan dus alleen maar de toren van Wissenkerke op Noord-Beveland voor stellen. Het is inderdaad mogelijk, zoals de heer De Kater veronderstelt, dat Schou man de toren nog juist voor de afbraak heeft willen vastleggen. Mijn vorige artikel besloot ik met de moraal: 'Geloof niet alles wat op en onder die oude prentjes staat'. Ik voeg daar nu aan toe: 'Geloof ook de deskundigen niet altijd, want ook zij kunnen zich vergissen'. Daarom hartelijk dank aan de heer De Kater voor zijn reactie en zijn opmerkings gave. Ad Beenhakker Noten: 1) Zie: Atlas van Zeeland.Amsterdam, Tirion, 1760 (her uitgave Vlissingen 1975). 2) Tegenwoordige Staat, deel XX, blz. 294. 3) A. de Smet: De Burgerlijke en Kerkelijke Geschiedenis van 's Heer Arendskerke. Deel II, blz. 122. 30

De Spuije | 2002 | | pagina 32