'Arme Calissen of Calaisiens? Een onopgeloste vraag' o w 15 +-> c ra ra (deel IV - slot) Paul Harthoorn Ter herinnering In de Spuije aflevering 51, 52 en 54 treft U deel I, II en III aan. Bij het verzamelen van gegevens over emi granten uit de Franse Calishoeck, die zich in diverse plaatsen op Walcheren, Noord en Zuid-Beveland, Tholen en Zeeuws Vlaanderen gevestigd hebben, is het opval lend dat deze emigratie in de betrekkelijk korte periode van 1620-1635 plaatsvond (fig.6). Deze groep stond duidelijk los van de massale emigratie uit het einde van de 16e eeuw. Helaas is het aantal vondsten (ca. 200) te gering om gedegen conclusies te kunnen trekken. Het is vrij zeker dat deze emigratie kort na 1610 begon, en een hoog tepunt vond, voor zover dit uit de tamelijk vlakke curve is af te leiden, in de periode van 1620-1640. Het zijn voornamelijk incidentele vondsten in bronnen die de herkomst van personen vermelden, zoals trouwboeken, lidmaten- lijsten en poorterboeken. Gericht zoeken was niet mogelijk omdat van veel plaatsen geen kerkelijke archivalia uit de bestu deerde periode bewaard gebleven zijn. Van 40 - C e s_ (1) a 30 20 - 10 - de bestudeerde bronnen geven alleen lid- matenlijsten en kerkelijke attestaties een redelijk nauwkeurige datum waarop de vreemdeling gearriveerd is. Een trouwda tum of een datum van inschrijving als poorter is van nature minder betrouwbaar, omdat de betreffende persoon vóór het huwelijk of de aflegging van de poortereed al enige tijd in de plaats gewoond kan heb ben. Dit is zeker het geval bij hertrouwen van een weduwe of weduwnaar. Tussen de datum van aankomst en de trouwdatum kan een tiental jaren of meer liggen. Was er reden om Calais en de Franse Calishoeck te ontvluchten? Het gebied rond Calais heeft zeer geleden van de tachtigjarige oorlog. In een ordon nantie van burgemeesters en schepenen van Calais van 1618 wordt gememoreerd dat tijdens de inname door de Spanjaarden meer dan 1100 inwoners gedood zijn. Het schijnt dat bij een poging tot herbevolking maatregelen genomen werden om Calais zuiver Frans te maken. In de genoemde ordonnantie wordt bepaald dat 'voortaan de vreemdelingen en buitenechtelijke kin deren die burgerschap verkregen hebben, Afb. 6. Aantal emigranten uit de omgeving van Calais gevonden in de trouwboeken en of lidmatenlijsten van Baarland (4), Borssele (3), Breskens (4), Cadzand (6), Colijnsplaat (5), Goes (12), Grijpskerke (3), Middelburg (5), Nisse 12), Oostkapelle (2), Poortvliet (2), Scherpenisse (8), Seroos- kerke-W. (17), Sint Laurens (4), Tholen (5), Yerseke (1) en Zierikzee (6). Hierbij is niet inbegrepen een groep perso nen uit Calais, die tussen 1650-1660 het poorterschap van Veere (11) en Vlissingen (98) verworven hebben. 34

De Spuije | 2002 | | pagina 36