2.10.1633 Jean la Voij en zijn vrouw Mar guerite Chombar, stamouders van een Zuid Bevelandse familie Lavooij, zijn met atte statie van Calais gekomen. juli 1635 Marie Chombar (Jombar) is met attestatie van Calais gekomen. Zij is het jaar daarop naar Oudelande vertrokken, om later terug te keren als 'dienstmaecht', w.s. van Christiaen Jasperssen Verstelle, waarmee zij op 10.3.1646 trouwde. Volgens het trouwboek was zij geboren te Haren in Vlaanderen. Zij is in 1653 hertrouwd met Anthony Marchand en overleed in 1657. 1641-1648 Zonder vermelding van de plaats van herkomst vinden we in het lid- matenregister van Nisse in de jaren 1641 en 1648 een Gaspar (of Jaspar) Chombar en zijn vrouw Martine Falant, mogelijk Vaillant. 1.7.1634 Anthonette le Fevre is met atte statie van Calais gekomen. Zij is otr./tr. te Baarland/Nisse met Jaques Cavailler, j.m. geboren bij 'Calis in Vranckrijck'. Antho nette staat hier als 'jongedochter geboren te Quesnoy in Waeslant en wonende in de Nis- sestelle'. Reeds in 1637 vinden we Jaques vermeld als Jacob de Ruijter. Hij was er dus snel bij om zijn naam te vertalen 4.7.1637 Andries Selier is met attestatie van Calais te Nisse gekomen. Hij is later naar Middelburg vertrokken. 1637 Jacob Blieck is met attestatie van Calais gekomen. Dit was niet de Jacob Cla- essen Blieck die in 1630 verkozen werd tot diaken en in de jaren 1631-1634 de diaco nierekeningen ondertekende met zijn merk. Hoe onwaarschijnlijk dit mag klin ken, het schijnt dat er in die tijd twee Jacob Blieck's op Nisse gewoond hebben. 1638 Claes Pietersen Damman, de stam vader van een Zuid Bevelandse familie Damman, is als jongeman uit Steenwerk in Frans Vlaanderen naar Nisse gekomen, waar hij op 10.3.1638 getrouwd is met Mayken Jans, de weduwe van Jacob Logierssen. Bij dit huwelijk was zijn neef aanwezig, die ook Claes Damman heette. Een Pieternelleken Damman is op 2.3.1631 als jongedochter van Steenwerk in Frans Vlaanderen te Nisse getrouwd met Guil- jaem Beek. 1653 Pieter Bouwense, jongeman uit Ove- zande gehuwd met Judith Frans Chombar, w.s. afkomstig uit Fréthun bij Calais. In 1655 is Pieter te Nisse hertrouwd met Dig- neken Jacobs. te Borssele: 3.4.1632 Nicolaes Waterlo en Antonette le Marie, afkomstig uit Frankrijk. 5.4.1636 Vincent van 't Kerckhof, afkom stig van Gein (=Guines bij Calais) 5.10.1641 Adriaen Melleville, uit Calais en attestatie van Biervliet 31.5.1643. Gewogen en te licht bevonden? Ondanks naarstig speuren is over de aller eerste bewoners van Calishoeck weinig of niets bekend geworden. De ontwikkeling tot dorp schijnt pas omstreeks 1630 goed op gang te zijn gekomen. Toen werden de ambachtsheerlijke vroontjes langzaam maar zeker bebouwd. Maar een echte iden titeit had het nog niet bereikt. Nog in 1631 vond de secretaris van Heinkenszand het nodig om in een akte duidelijk uit te laten komen dat alhoewel 'Callens houck', zoals hij het noemde, in de polder van Borssele lag, deze toch onder de jurisdictie van Heinkenszand ressorteerde. Dat de juris dictie over Calishoeck zelfs ruim 15 jaar later nog niet scherp afgebakend was, blijkt uit het volgende. In 1647 was het aantal bewoners en daarmede het kinder tal van Calishoeck voldoende gestegen om de aanstelling van een schoolmeester te rechtvaardigen. Hiervoor werd Mr.Jacob Verstappen aangenomen. Deze ging niet over één nacht ijs en wilde wel enige garantie hebben dat hij daarvoor het sala ris zou ontvangen, dat hem was toegezegd door Anthonis van Boven, landman wonende te Borssele. Waarschijnlijk reali seerde hij zich dat van Boven als Borsse- laar daarover geen zeggenschap had, omdat Calishoeck onder Heinkenszand res sorteerde. Verstappen liet daarom eerst een Pieter Jansz den Boer uit Goes en later zekere Lauris Harmanssen van Weele, een 36

De Spuije | 2002 | | pagina 38