Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 Het hek is van de dam S.J.J. Chamuleau2 Tumult op het kerkelijk erf in Oudelande G.J. Lepoeter7 Een vrouw in 1688 die haar man 'trouweloos' verliet W.P. den Toom 17 De Middelburgse architect Goethals bouwde ook op de Bevelanden A. van Santen 18 Vliedbergen in de ambachtsheerlijkheid van Kloetinge (III) Dicky de Koning-Kastelijn 21 Reacties van lezers29 Heemkundige actualiteit31 Activiteiten 2002 Hanny Louisse32 Mededelingen museum Frank de Klerk 33 Arme Calissen of Calaisiens? Een onopgeloste vraag (deel IV/slot) Paul Harthoorn 34 Boekindruk - Armoede en Armenzorg op de Bevelanden A. J. Barth39 Het hek is van de dam. Chapeau voor Bas Chamuleau! Zou er wat te zeggen of te schrijven zijn over iets dat op het eerste gezicht zo simpel lijkt als een damhek? Toch wel dus. Het is heemkunde in een zeer originele vorm en het nodigt uit om er een vervolg aan te geven. We twijfelen er niet aan of dat komt er. In feite ligt het in het verlengde van de kleine monu menten. Kijkt u wat dit betreft naar het boekje over Wemeldinge, waarvoor in de rubriek Heemkundige actualiteit aandacht wordt gevraagd. Mooi uitgevoerd, een echte aanrader. Dat huisdieren van groot belang kunnen zijn voor het wel en wee van hun baasje is een bekend gegeven, maar dat de weggelopen poes van Sara Quinten een cruciale rol speelde in het verhaal over het turbulente leven van dominee Willem Cunel, zal nieuw zijn. En dat in zo'n gezapig dorp als Oudelande in de achttiende eeuw. Niet minder turbulent was het voor Anthonij Rijffelaer en zijn huisvrouw in 1688. Ze hadden er beter aan gedaan om zich niet voor het karretje van de huisvrouw van Andries Selmeijn te laten spannen. Het artikeltje over architect A.L.J. Goethals - als uitvloeisel van een meer uitgebreid arti kel in de Wete van de Heemkundige Kring Walcheren - vestigt de aandacht op de bouw kunst uit een recent verleden. Totdat een aantal jaren geleden het Monumenten Inventari satie Project is opgestart was daar, geheel onterecht, nauwelijks belangstelling voor. In dit extra dikke nummer het derde deel van de artikelenserie over de vliedbergen in het gebied van Kloetinge. Voor de liefhebbers van de vroege bewoningsgeschiedenis een schitte rende informatiebron, al blijft die noodgedwongen vaak fragmentarisch van aard. Met het in deze aflevering opgenomen vierde deel van het artikel over 's-Heerenhoek - het oude Calishoeck - is deze verhandeling ten einde. Tot slot: neemt u goede nota van het activiteitenprogramma. Zonder op de overige activitei ten iets af te dingen merken we op dat er zowel in maart, april als mei belangrijke lezingen van drie hooggeleerde heren zijn. Zorg dat u er bij bent! De redactie

De Spuije | 2002 | | pagina 3