Het hek is van de dam Bas Chamuleau Afb.2. Oude damhekken aangetroffen in de Poel. Het resultaat van het onderzoek is een ver zameling van ongeveer 70 afbeeldingen van schilderijen, prentbriefkaarten, teke ningen en foto's. Daarbij is er een beschrijving van de afbeeldingen met een tijdsbepaling. Om het geheel te completeren heb ik een tekst samengesteld die de geschiedenis van de ontwikkeling van het damhek beschrijft. Dat geheel wordt binnenkort op een cd-rom gezet voor de liefhebber en voor toekomstig onderzoek. Begrippen: Damhek(ken): Hek op een dam (tussen twee sloten) dat een stuk (wei)land afsluit, (groot woordenboek van Dale). Aantekening: In deze studie wordt het damhek beschreven dat binnen boven staand begrip valt. In de spreektaal wordt een hek geplaatst, voor een boerderij, ook damhek genoemd. Om hierover geen mis verstand te laten bestaan, noem ik dit hierna een erfhek of tuinhek. Dit erfhek is uitgegroeid van een functio neel hek (poort) naar een hek met allerlei versieringen (symbolen). Soms zijn het ware kunstwerken. Dit noem ik hierna het sierhek. Het sierhek is veel toegepast als poort naar landgoederen. Afb. 1. Oud damhek. (ondersteboven). Inleiding Op een van mijn fietstochten door de Poel werd mijn aandacht getrokken door een groep oude ijzeren damhekken. Het dam hek is lange tijd mede gezichtsbepalend geweest voor het agrarische land. Het dam hek ging mij boeien. Diverse hekken heb ik gefotografeerd. Ik ben op zoek gegaan naar de oorsprong van het damhek. Vele oude damhekken die ik gezien heb werden niet meer gebruikt als damhek maar als afzet ting in de weilanden. Ze staan nu weg te roesten! Ik heb getracht aan de hand van fotomate riaal en oude afbeeldingen de geschiedenis Afb.3. 1650, weilanden met vee. van het damhek in beeld te krijgen. Litera tuur hierover is maar weinig te vinden. B koT' WK RS-HkVKN" 2

De Spuije | 2002 | | pagina 4