land moeten blijven. Het voortschrijden van de techniek en nieuwe materialen hebben sterke invloed gehad op de evolutie van het erfhek. Later zijn de bekende technieken en materialen toegepast in het damhek. Daarna zien we de veranderingen in het conserveren en toepassen van meerdere kleuren. Ook daar zien we de elkaar opvolgende ontwikkelin gen vanaf de boerderij naar het weiland. Afb. 5. Verschillende ijzeren damhekken in de Poel. Het houten damhek zoals hiervoor omschreven is waarschijnlijk algemeen in gebruik geweest tot in de tweede helft van de 19e eeuw. Vanaf die tijd kunnen we waarnemen dat het houten damhek succes sievelijk wordt vervangen door een smeed ijzeren damhek tussen houten damstijlen. De afmeting is dan nog steeds ongeveer 2,35 meter lang en 1 meter hoog. De inde ling is gelijk aan het houten hek zoals hier voor is omschreven. Dat is opvallend, omdat de schoren in het houten hekwerk worden belast met een drukkracht, terwijl de eigenschap van ijzer is dat het beter een trekkracht kan opnemen. Het houten hek en het ijzeren damhek von den lang naast elkaar toepassing. Het oude ijzeren hekwerk is te herkennen aan het platte staal van ongeveer 1 cm dik en 4 a 5 cm breed met aan een platte zijde afgeronde hoeken. Op de verbindingen is het ijzer met de platte zijden op elkaar gelegd en gehecht met klinknagels. De onder- en bovenligger zijn aan de schar- nierzijde verlengd en omgesmeed tot een gesloten oog dat om de pennen in de dam- paal kan draaien. De middenregel is aan de sluitzijde ver lengd. In het uitstekende deel is een gat gedreven. Dit gat past over een oog in de dampaal waardoor er met een wig een slui ting kan worden gemaakt. Afb.6. Sluitoog van plaatijzeren damhek. Wat is er nog over Het is mij niet bekend of het hekwerk zoals hiervoor omschreven een duidelijk Zeeuws of misschien zelfs streekeigen karakter heeft. Graag zou ik door verder onderzoek nog meer willen achterhalen. Dit damhek is momenteel nergens meer als zodanig in gebruik. Bij de verzamelingen van oude hekken in de Poel en Kapelsemoer heb ik nog restanten van dergelijke hekken kun nen vinden. Afb. 7. Oude damhekken als afscheiding. De oude hekken zijn in de loop der tijd aan gepast. Er zijn meerdere tussenregels aan gebracht om de openingen te verkleinen. Mogelijk om de kleinere dieren, zoals kal veren, en schapen, ook binnen het hek te 4

De Spuije | 2002 | | pagina 6