houden. Ook zijn de hekken verlengd. Dit zal wel licht het gevolg van de mechanisatie zijn geweest. De opening van slechts goed twee meter is te klein voor tractoren met karren en andere landbouwvoertuigen. Vele hek ken zijn in de loop van de tijd met ongeveer een meter verlengd tot er een opening van 3 tot 3,5 meter ontstond. Het verlengen geschiedde in de tweede helft van de 20e eeuw. Het ijzeren damhek, bestaande uit band- staal en met geklonken verbindingen is door vele soortgenoten opgevolgd. De fotoreportage geeft een beeld van de ontwikkeling van het damhek. Tevens kun nen we waarnemen waar het damhek nu nog wordt toegepast. Veranderingen Beginnende in de woonomgeving en bij boerderijen zien we het erfhek en later het damhek rijker van vorm worden. Niet alleen de mogelijkheden van het ijzer (staal) en de verbindingen nemen toe, ook de evolutie in de vormgeving komt in een stroomversnelling. Na de klinknagel komen de verbindingen met stalen bouten en moeren. Afb.8. Erfhek met ODAL tekens. Bij de boerderijen ontstaan erfhekken met gebogen vormen. Later komen er de sierbo- gen (of ODAL tekens Germaans bescher mingsteken) boven op het hek. Veel van die vormen hebben een diepere betekenis, waar ik hier niet op in ga. (zie 'De Boom In' 2-97 van Stichting Landschapsbeheer Zee land). De voortschrijdende techniek maakt het mogelijk meer werk van het hek te maken. Afb.9. Sierhek van het boeren erf. Een sprong vooruit in de ontwikkeling van het ijzeren damhek is het toepassen van profïelstaal. Het gebruik van hoekstaal dat gebogen en gelast kan worden geeft de maker een grote vrijheid van vormgeving. Voor de rijkere boeren is het versieren van de damhekken een uiting van hun rijkdom en macht. Dat wordt eerst tot uiting gebracht in het erfhek en dat zien we later ook toegepast in het damhek. Deze nieuwe materialen en technieken lui den het einde in van het damhek opge bouwd uit platijzer (bandijzer). We zien nu allerlei vormen van ijzeren damhekken verschijnen. Een aantal hiervan komen op de foto's voor. Wat lang in gebruik blijft zijn de vormen die een diepere achtergrond hebben. Zij kunnen verwijzen naar natuurlijke krach ten als zon en maan, of naar bijbelse figu ren zoals Christus en Maria, doch ook naar de eigenschappen van de boerderij als de naam en het ambacht. Welke diepe achter gronden in de hekken rondom boerderijen zijn verwerkt, is het bestuderen waard. Een uitstraling van die rijkdom en vrijheid van vormgeving is terug te vinden in de damhekken die zijn voorzien van ronde vormen en krullen. Doch deze zijn moeilijk meer terug te vinden. Mogelijk is er ook een migratie van hekken geweest van de boerderij naar de weilanden, omdat deze bij de boerderijen kwamen te vervallen. 5

De Spuije | 2002 | | pagina 7