saris. Al op 28 augustus kwam er opnieuw een brief naar de gemeente, nu in strengere bewoordingen gesteld. De commissaris sprak van een onbillijk dwangmiddel en een handelen in strijd met artikel 34 laatste lid van de wet op het lager onderwijs en met de daarop gebaseerde plaatselijke verordening inzake de invordering van schoolgeld. Burgemeester en wethouders kozen er na ampele overwegingen voor om geen reactie te geven. Dit werkte uiteraard niet, want op 2 oktober schreef de commissaris U te verzoeken ten spoedigste te voldoen aan bovengemelden brief.' Het college van burgemeester en wethou ders boog zich op 7 oktober over de zaak. De conclusie, verwoord in hun brief van dezelfde datum, was dat het niet mogelijk was om toe te geven. Bang voor gezichts verlies tegenover een eenvoudige arbeider? Zij besloten hun relaas als volgt: 'Evenmin kunnen wij echter toegeven, dat eene een voudige weigering om te betalen, voldoende zou mogen zijn om die betaling te ontgaan, welk voorbeeld bovendien allernoodlottigst zou terugwerken op de ouders van andere kinderen, terwijl toch reeds het schoolgeld eene belasting is, waarvan de heffing met groote moeijelijkheden gepaard gaat en die men steeds tracht te ontduiken.' Bemoeiing van Gedeputeerde Staten De Commissaris des Konings droeg de zaak over aan Gedeputeerde Staten. Van deze zijde kregen burgemeester en wethouders te horen dat hun besluiten in strijd waren met de wet. Tevens kregen ze het verwijt van een 'ongehoord trage behandeling dezer aangele genheid'. Drie dagen kreeg het college de tijd om alle op de zaak betrekking hebbende stukken en besluiten naar Middelburg te sturen, om 'zoo spoedig mogelijk deze zaak tot afdoening te brengen. Ondertussen was het 22 november 1879 en nog altijd waren de kinderen Boogert verstoken van onderwijs. De afloop Het was een zeer uitvoerige brief waarmee burgemeester en wethouders zich op 27 november tot Gedeputeerde Staten wend den. Natuurlijk was het college er veel aan gelegen om te trachten duidelijk te maken dat het gelijk aan hun zijde was. En, werd triomfantelijk meegedeeld, nu was besloten om de beide oudste kinderen van D. Boogert kosteloos de openbare school te laten bezoeken. 'Het nemen van dit besluit viel ons te gemakkelijker daar nog voor het houden der vergadering de bedoelde per soon aan de gemeenteontvanger de door hem verschuldigde 0,60 wegens school- Afb. 1. De in 1878 gebouwde gemeenteschool in Kapelle. (ansichtkaart, omstreeks 1905). 10

De Spuije | 2002 | | pagina 12