Gezocht: bedrijfskaartboekjes Op veel Zeeuwse boerderijen werden ze vroeger gebruikt: boekjes, vaak niet groter dan een schoolschrift, waarin in de vorm van een aantal - vaak ingekleurde - platte gronden het complete bedrijf in beeld is gebracht. Ze heten soms meetboek, ook wel veldboek. Meestal vervaardigd door een landmeter; de meeste sober, enkele rijk versierd; meestal 19e-eeuws, maar soms ouder. Het eerste kaartje is er meestal een van het erf en de gebouwen daar; de kaart jes die volgen tonen alle tot het bedrijf behorende landerijen. Daarvan staat in elk geval nauwkeurig de effectieve oppervlakte ('maiens' en 'zaaiens' of 'ploegens') aange geven. Op basis van deze kaartjes bere kende de boer de stuklonen en plande hij de vruchtwisseling. Omdat het om 'gebruiksvoorwerpen' ging, zijn maar weinig van de boekjes in archie ven terechtgekomen. Des te meer, zo is de verwachting, bevinden er zich in particu liere handen. De nieuwe Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), opvolgster van onder meer de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, wil zich inspannen om deze vorm van vergeten, maar typisch Zeeuws erfgoed vast te leggen. De SCEZ wordt hierbij gesteund door het Zeeuws Archief, door landbouwhistoricus Piet van Cruyningen (Wageningen Universiteit) en door de Uni versiteit Utrecht. Ieder die meent zo'n boekje (of vergelijk bare losse kaarten) in huis te hebben, vra gen wij dat ons te melden (SCEZ, Aafke Manni-Bij de Vaate, telefoon 0118-670870; postbus 49, 4330 AA Middelburg). Wij stu ren u daarna een eenvoudig formulier toe, op basis waarvan wij een eerste indruk van het materiaal kunnen krijgen. In de tweede helft van dit jaar nemen wij dan contact met u op om te zien hoe het boekje kan worden geregistreerd. Wellicht gebeurt dat via enkele bijeenkomsten 'in de regio'. Het is niet onze bedoeling dat u het boekje afstaat, maar dat mag natuurlijk wel! Deze inventarisatie krijgt mogelijk een ver volg in 2003, het nationale jaar van de boerderij. Bij die gelegenheid kan hopelijk een selectie van de boekjes worden tentoon gesteld op één centrale plaats of op enkele plaatsen in Zeeland. Gaat dat door, dan levert onze provincie een unieke bijdrage aan 2003 Jaar van de Boerderij! Aad de Klerk Consulent regionale geschiedbeoefening SCEZ Afb. 1. Opname meet boek hofstede Landlust te Heinkenszand. (Coll. Gemeentearchief Goes). 12

De Spuije | 2002 | | pagina 14