gestelde vragen. Toen de voorzitter na het voorlezen van de geboorte- en overlijdens- acte van haar oudste zoon vroeg, wat ze met de knaap had gedaan, zei ze heel laco niek: 'Den hals afgesneden'. Op de vraag waarom ze dit gedaan had gaf ze verschil lende antwoorden. De ene keer wist ze niet waarom ze de jongen had vermoord, dan weer zei ze dat ze het kind uit zijn lijden had willen helpen of dat ze het had gedaan om de vrede in haar gezin terug te krijgen. Ook Cornelis was op de terechtzitting aan wezig. Op de vraag aan hem waarom zijn vrouw Keesje had omgebracht, antwoordde hij dat ze dit gedaan had om hem in de gevangenis te krijgen. Hij vertelde dat Cat- harina ongeveer twee weken voor de moord had gezegd: 'Ik zal iets doen, waarvan gij meer dan veertien dagen spijt zult hebben'. Op het eind van de zitting eiste de officier van justitie levenslange gevangenisstraf. Op 9 december deed de rechtbank uit spraak en voor de eerste keer kwamen bij Catharina de emoties los. Onder luid gesnik hoorde ze haar vonnis aan, dat luidde, dat ze tot vijftien jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Op advies van haar advocaat tekende ze geen hoger beroep aan en enkele dagen later werd ze vanuit Mid delburg overgebracht naar de strafgevan genis in Gorinchem.l) Beiden voor de tweede maal getrouwd Op twee maart 1888 heeft de arrondisse mentsrechtbank in Middelburg op verzoek van Cornelis de Visser tijdens een civiele terechtzitting het huwelijk tussen hem en Catharina van de Plasse ontbonden ver klaard. Het jaar daarop brak er voor hem een nieuwe fase in zijn leven aan toen hij op 23 oktober in 's-Heer Arendskerke trouwde met Cornelia van Baren. Ze was de 26-jarige dochter van Judocus van Baren en Elisabeth Minnaard en ze werkte als wachteres bij de spoorwegen. Het gezin ging wonen aan de Wijfwegen (toen nog gemeente 's-Heer Arendskerke, waar ze bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog nog steeds woonden. Ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina op 6 september 1898 kreeg Catharina van de Plasse gratie en kon ze na elf jaar te hebben gezeten de gevangenis verlaten. Daar er in die tijd nog geen reclassering bestond, moest ze zelf een oplossing bedenken om in haar levens onderhoud te kunnen voorzien. Omdat dit voor haar heel moeilijk bleek, zat er niets anders op dan uit te zien naar een man, die met haar wilde trouwen. Na verloop van enige tijd vond ze die en op 10 augustus 1899 werd op het gemeentehuis in 's-Heer Arendskerke het huwelijk voltrokken tus sen haar en Johannes Lambertus Dodmond. Johannes was 28 jaar oud en net als haar eerste man koopman van beroep. Hij was een zoon van Johannes Robertus Dodmond en Maria Johanna van Ranst. Het gezin ging wonen in Yerseke, waar in het begin van de twintigste eeuw 2 kinde ren werden geboren, die beiden op jonge leeftijd zijn overleden.2' Catharina's tweede echtgenoot stierf op 1 juli 1920 te Yerseke en zijzelf op 20 april 1928 in Goes. Van haar overlijden werd aangifte gedaan door de lijkdienaar Marinus Hillebrand en de bode Jacob Deurloo. Ze is 69 jaar oud geworden. Geraadpleegde literatuur en bronnen: Zeeuws Documentatiecentrum: De Middelburgsche Courant van 16 en 17 juni, 19 november, 2, 3, en 10 december 1887. Het Volksblad van 3 en 7 december 1887. De Zierikzeesche Courant van 18 juni 1887. Zeeuws Archief: Archief Colleges van Toezicht op de Strafinrichtingen in Zee land, nrs. 66.413, 253.539 en 254.233. Archief van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg, inv.nr. 200, vonnis nr. 5893 en inv. nr. 202, vonnis nr. 6779. De Burgerlijke Stand van Goes, 's-Heer Arendskerke, Hein- kenszand en Yerseke. M. Mallekoote, Huis aan huis in Heinkenszand, een rond wandeling rond 1900. Publikatie van de archiefdienst, nr. 34, in samenwerking met Heemkundige Kring De Bevelanden. Noot: 1) Gezien het tekort aan cellen in onze provincie werd ze geplaatst in een gevangenis buiten Zeeland. 2) Uit het huwelijk van Johannes Lambertus Dodmond en Catharina van de Plasse werden twee kinderen geboren: Johannes Robertus Cornelis Dodmond (gebo ren 13 juli 1901, overleden 31 juli 1901 te Yerseke) en Johannes Robertus Cornelis Dodmond (geboren 17 juni 1902, overleden 9 augustusl902 te Yerseke). Van de redactie: Het is vreemd dat de krantenberichten (zie bijgaande illustra ties) spreken over de moord in de nacht van 13 op 14 juli i.p.v. 14 op 15 juni 1887. 20

De Spuije | 2002 | | pagina 22