UBBBHhBH (ColL Hans Lindenbergh). de molen stond werd opgezegd, en Marinus Grootemaat geen nieuwe geldschieter kon vinden, werd op 13 december 1833 zijn molen in het openbaar verkocht. Acht weken later, 8 februari 1834, stierf de vrouw van Marinus in het kraambed, haar kind de dag erna. Tien jaar later, Marinus was inmiddels voor de derde keer getrouwd en kleermaker van beroep, stierf hij op 57- jarige leeftijd te Heinkenszand. Kerkdienst bij de molen Koper bij de openbare verkoping in 1833 werd Izaak Naeije, molenaar te Borssele, voor de som van fl. 9.600,-. Izaak Naeije, op 17 mei te Biervliet geboren en gehuwd met Maatje Versprille uit Goes, was sedert 1835 lid van de gemeenteraad en een voor aanstaand lid van de zogenoemde Afge scheidenen. Op 26 mei 1836 werd door de bekende voormannen van die beweging, Johan Willem Vijgeboom en Jonkheer Wil lem Versluijs, godsdienstoefeningen in het huis en de schuur bij de molen gehouden. Daarbij was zoveel volk aanwezig dat een deel buiten moest staan. Op 20 oktober 1846 verkocht Izaak Naeije, sinds 1 mei van dat jaar bakker te Bors sele, de molen met het molenhuis voor fl. 6.000,- aan Willem Antonij Schout, 'bevorens particulier te Arnemuiden, thans korenmolenaar' wonende te 's-Heerenhoek. Naeije had toen nog een schuld van fl. 182,- bij de ambachtsheren wegens achterstal lige erfpacht. Formeel moest de nieuwe molenaar die schuld voldoen, maar deze werd in 1848 kwijt gescholden. Willem Schout kreeg al direcht zware concurrentie van de in 1846 te Nieuwdorp gebouwde molen. Al op 7 augustus 1852 verkocht Wil lem Schout de molen aan Cornelis Pieter Boonman, landbouwer te Borssele. Ook nu was de prijs zesduizend gulden. Deze Kees Boonman heeft het malen al helemaal niet lang volgehouden: op 2 november 1853 verkocht hij zijn molen voor fl. 6.300,- aan Pieter Cornelisse de Jongh, landman te Ovezande. Pieter de Jongh verzocht in 1857 aan de ambachtsheren om vermindering van de erfpacht, welk verzoek werd afgewezen, '■;fR -v - Afb. 2. De houten molen in 's-Heerenhoek 23

De Spuije | 2002 | | pagina 25