Mededelingen van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland Frank de Klerk Twee belangrijke zaken zijn in het museum aan de orde, namelijk het verhui zen van de collectie zodat het gebouw kan worden hersteld, en het voorbereiden van de nieuwe inrichting. De verhuizing wordt al maandenlang voorbereid; diverse depots zijn al ontruimd om de belasting van de vloeren te verminderen. Nu is er op diverse locaties in de stad tijdelijke opslagruimte gevonden. Afhankelijk van de kwetsbaar heid en de zeldzaamheid van de museum- voorwerpen worden de stukken verdeeld over diverse plaatsen. De stukken gaan zoveel mogelijk beschreven in de dozen. Met de beschrijvingen kan in de toekomst een nieuw registratiesysteem worden opge start. Enkele objecten zullen bij collega musea onderdak vinden. Inmiddels zijn er gesprekken gevoerd met drie uitgezochte vormgevingsbedrijven, die hun ideeën over de inrichting van het museum hebben toegelicht. Uit deze drie zal er een worden uitgekozen om dit kar wei uit te gaan voeren. Belangrijk is de verhaallijn, de uitwerking van de histori sche thema's die in de nieuwe inrichting moeten komen. Het museum zal officieel worden gesloten op 14 september aanstaande (Open Monu mentendag). Vervolgens wordt de vaste presentatie in het museum ingepakt, zodat eind 2002 de aannemer het gebouw in kan. Aansluitend op de bouwfase volgt de herin richting, die zo eind 2003 gereed zou kun nen zijn. Fruitteeltmuseum Kapelle In het Fruitteeltmuseum te Kapelle is een tentoonstelling te zien van werk van Mari- nus van der Schelde. De schilder en illustrator Marinus van der Schelde werd geboren op 28 januari 1916 te Zierikzee. Hij leerde zelf tekenen en schilderen en had een grote belangstelling voor de natuur. Na een korte tuinbouwop- leiding werkte hij van 1931 tot 1940 bij een Zeeuws fruitbedrijf. In zijn vrije tijd maakte hij landschappen. In de oorlogsja ren probeerde hij deels in zijn onderhoud te voorzien door deze op bestelling te maken. Hij werkte toen onder de naam 'de schou- wenaar'. In 1944 kreeg hij een baan bij het Proefsta tion voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp. Hier viel zijn tekentalent op; hij ging zich richten op het maken van illustraties van insecten en plantenziekten. Van begin af aan voldeden deze aan strenge weten schappelijke eisen. In zijn vrije tijd bleef Van der Schelde ook tekenen en schilderen. Onder zijn schuilnaam werd eindjaren veertig een serie ansichtkaarten met gete kende stadsgezichten van Goes uitgegeven. Van 1948 tot 1956 werkte hij als tekenaar aan het Instituut voor Veredeling van Tuinbouwgewassen in Wageningen. Uit deze tijd dateert een groot aantal aquarel len, potlood- en pentekeningen, waarin kleur, structuur en andere eigenschappen van diverse soorten planten duidelijk zijn weergegeven. Een volgende betrekking vond Van der Schelde bij de Landbouwho geschool. Hiervoor maakte hij tientallen collegeplaten, aquarellen, pentekeningen en ruimtelijke modellen van insecten en planten ten behoeve van het onderwijs, publicaties en tentoonstellingen. Zeer bijzonder zijn de grote collegeplaten van de anatomie van insecten, waarop het inwendige van het insect wordt uitgebeeld. Op een unieke wijze wist Van der Schelde het patroon van organen, spieren en zenu wen zichtbaar te maken. Hij verrichtte hiervoor het tijdrovende prepareerwerk. In 25

De Spuije | 2002 | | pagina 27