Emoties 1960 verscheen van zijn hand het boekje "Insecten tekenen". Ook naast zijn werk bleef Van der Schelde schilderen en teke nen, meestal in opdracht. Op 22 september 1969 overleed hij. Diverse keren zijn er in Wageningen ten toonstellingen van zijn werk georgani seerd, recentelijk nog in het plaatselijke museum De Casteelsche Poort. Omdat zijn werk veel raakvlakken met de fruitteelt heeft is zowel wetenschappelijk als vrij werk van hem in het Fruitteeltmuseum te zien. Uiteraard zijn de ansichtkaarten te zien die hij van Goes heeft getekend. Uit particulier bezit zijn diverse Zeeuwse land schappen en dorpsgezichten te zien. De tentoonstelling wordt gehouden van 8 juni tot en met 14 september 2002. Het Fruitteeltmuseum is geopend van woens dagmiddag tot en met zaterdagmiddag van 13.00-17.00 uur, telefoonnummer 0113- 344904. Afb. 1. Tekening van een insect door M. van der Schelde. (Coll. Gemeentearchief Goes). W.P. den Toom Schietpartijen, onderlinge ruzies, afreke ningen in het criminele circuitze zijn aan de orde van de dag. Café twisten, ordeverstoringen bij sport wedstrijden, bedreigingen van politici met regelmaat lezen we er over of horen we er van. Waar mensen van mening met elkaar verschillen lopen de emoties soms hoog op. Zo ook op 8 januari 1688 in herberg 'De Meermin' 1) in Goes. De gedaagde voor het gerecht in Goes is Jan de Graes. Hij is met een aantal mensen in voornoemde herberg, waaronder een zekere Cornelis Joziasse. Verder worden genoemd Dignus Stuij, Johannes Hoboke, Dirk en Jeronimis de Vlaminck en Jan Beijsselaer. Voorwaar een flink gezelschap waartussen je niet direct een vechtpartij zou verwach ten. Toch heeft Jan op een zeker moment een mes in zijn hand waarmee hij Cornelis bedreigt. Cornelis probeert zich met een stok te verweren. Ondertussen is flink wat rumoer ontstaan waardoor de waard, Adri- aan Pel, wordt gealarmeerd. Hij is boven en rent de trap af om de vechtenden te scheiden. De waard grijpt Cornelis bij de arm om hem weg te trekken, maar hij krijgt van Jan de Graes een paar forse sne den: een haal door z'n hoed, z'n rok en z'n hemdrok. De baljuw vond later bij de rechtszitting het gebeuren een grote schande omdat de waard verplicht is in zijn herberg de vech tenden te scheiden. De straf is dan ook niet mis voor Jan. Voor het trekken van een mes en het bedreigen van Cornelis moet hij 25 ponden Vlaems betalen en hij gaat 3 weken op water en brood. Voor het geweld tegen en het kwetsen van de waard Adri- aan Pel krijgt hij bovendien nog eens 25 pond boete en voorts wordt hij voor 20 jaar verbannen uit Holland, Zeeland en West- Friesland. Noot: 1) Herberg 'De Meermin' moet ergens op de 'Groote Kaaij' geweest zijn. Bron: RAZE 1574, folio 124. 26

De Spuije | 2002 | | pagina 28