Vreugdeschoten te Ovezande Een goed idee Jan de Ruiter In de Vierschaar van 30 januari 1790 te Ovezande doet Pieter Timmerman zijn beklag bij het college van Baljuw en Sche penen 'over de ongeregeltheden en het gevaar waar in hij hadde verkeerd'. Uit de notulen van deze vergadering blijkt, dat bij de ondertrouw van Cornelis Raas en Janna de Jonge 'door 't schieten van jon gens met snaphanen' een gevaarlijke situ atie was ontstaan. Om aan dit soort onge regeldheden paal en perk te stellen kreeg secretaris Marinus Westplate de opdracht om op zondag 7 februari 1790 'een waar- schouwinge' aan te plakken, met de navol gende tekst: 'Waarschouwinge' Ballieu en Schepenen van Ovezand, te ken nen gegeven zijnde de onordentelijkheden, die er menigmaalen plaats hebben en de onheijlen die er uijt zoude kunnen voort- spruijten door het schieten met snaphaanen, pistolen of ander schietgeweer 't geen bij het doen van ondertrouw of trouwen van per- soonen binnen dezen Dorpe plaats heeft, zoo is het dat Ballieu en Schepenen voornoemd hier in willen voorsien, bij desen met voor- kennisse der Edele Heeren Ambagtsheeren interdiceren en verbieden dat niemand wie hij zij, 't zij bij het doen van ondertrouw, trouwen off andere omstandigheden binnen dese dorpe Ovezand, zal vermogen menig Snaphaan, pistool of ander geweer af te schieten of zal diegene die bevonden word zulks te doen telken reijse worden gecalan- geerd in de boete van 5 schelling Vlaams. 1/3 voor die de calengie doed en 2/3 voor de Ballieu en worden de schotters deser Heer lijkheid gelast hier op agt te geven, en die gene die contrarie dese waarschouwinge is doende, zonder aansien des van persoon te callangeren en de callangie ten eersten aan de ballieu over te brengen omme de gestelde boete te kunnen invorderen.' Volgens Van Dale's Groot Woordenboek betekent 'calangeren' bekeuren met name ter zake van belastingontduiking. Onze voorzitter de heer P. Favier bezocht de afscheidsreceptie van wethouder S.J. Heyning en heeft hem bedankt voor zijn geste om in plaats van de obligate fles een gift te doen aan de kas van de Heemkundige Kring de Bevelanden. Het totaalbedrag zal zichtbaar worden gespendeerd aan een volgende uitgave van onze kring. Wij houden u hierover op de hoogte. Veel dank aan de Heer Heyning. Goed voorbeeld doet goed vol gen! 29

De Spuije | 2002 | | pagina 31