Boekindruk Ovezande eiland in de Zwake door J. de Ruiter. Uitgegeven, in opdracht van het Gemeentebe stuur van Borsele, door De Koperen Tuin in 2002. ISBN 90-76815-09-7. Prijs 19.50. Dit boek is er een uit een reeks van 15. Elk van de 15 dorpen die de gemeente Borsele telt heeft al, of krijgt nog zijn eigen histo risch verhaal. De schrijver streeft er naar in deze boeken zoveel mogelijk eenzelfde indeling aan te houden en dezelfde onder werpen te behandelen. 6. Situatie omstreeks 1330. De geschiedenis van Ovezande gaat terug tot in de 13e eeuw. Het is ontstaan als een eiland midden in de Zwake. Later wordt het door een dam met het vasteland ver bonden. In de komende eeuwen wordt het gebied steeds uitgebreid met nieuwe polders. Tot het einde van de 19e eeuw bleef Ovezande een typisch dijkdorp. Ovezande strekte zich uit over een groot gebied, maar het dorp bleef klein. Daarom kon Jan Bruijns een boek schrijven met de titel 'Een kerk en veertig huizen'. Sinds 1938 heet het dorp officieel Ove zande. Daarvoor heeft het vele andere schrijfwijzen gekend. Iedereen die geschre ven heeft over Ovezande heeft wel een eigen theorie over de naam ontwikkeld. Hetzelfde kan gezegd worden over het gemeentewapen. Ook over dit onderwerp hebben velen zich niet onbetuigd gelaten. De schrijver besteedt veel aandacht aan de kerkgeschiedenis van het dorp. Een belangrijke plaats wordt ingeruimd voor het gebouw van de Ned. Hervormde Kerk. Na de staatsregeling van 1798 (de Franse tijd) maken de Katholieken aanspraak op deze kerk. Uiteindelijk blijft de kerk in Hervormde handen. Gebrek aan geld, in het Katholieke kamp, was een van de belangrijkste redenen voor het handhaven van de bestaande situatie. Het duurde nog tot 1859 voordat de katholie ken over hun eigen kerk konden beschikken. Schorren en slikken 1 Dammen Zoals in alle andere boeken komt het dorpsonderwijs uitgebreid aan bod; o.a. de Afb. 1. 3 kaartjes ontstaansgeschiedenis verschillende gebouwen; onderwijssoorten Ovezande en de onderwijsgevenden. 7. Situatie omstreeks 1400. g Nieuwe polders 8. Situatie omstreeks 1430. 30

De Spuije | 2002 | | pagina 32