Heel specifiek voor Ovezande is het verhaal over het viskot. Drie eeuwenlang (1646- 1948) heeft het een niet onbelangrijke rol gespeeld in de dorpsgemeenschap. Het ont wikkelde zich van een verkoopplaats van vis tot een centrale ontmoetingsplaats. Wanneer in 1948 een vrachtauto tegen het wankele gebouwtje rijdt, betekent dit het einde van het viskot. Het wordt gesloopt. Alles wat er van overblijft zijn drie gevel stenen, die nu de muur van het kerkhof opfleuren. Een enkele keer weet de buitenwereld door te dringen tot het meestal vredige dorp. Een paar inwoners vochten voor Napoleon elders in Europa, zelfs tot in Rusland. Soms zochten inwoners de buitenwereld op, zoals een aantal Katholieken die naar Afb. 3. De kerk met bewaarschool en de kos terswoning in 1949. Afb. 4. Het viskot in gebruik als bergplaats voor de brandspuiten. Afb. 2. N.H. kerk met gemeentelijk 'plakke- bord'. Italië trokken om als Zoeaaf de Paus te hel pen bij de verdediging van Rome tegen de troepen van het Koninkrijk Italië (60 jaren 19e eeuw). In 1970 is het afgelopen met Ovezande als een eigen gemeente. De auteur heeft een gedegen en lezens waardig verhaal over het dorp geschreven. Het ziet er goed verzorgd uit. De foto's zijn met zorg gekozen en geven het boek een meerwaarde. Waar nodig heeft hij gebruik gemaakt van de Vaderlandse en Europese geschiedenis om zijn verhaal over Ove zande in de juiste context te plaatsen. Wat overblijft na het lezen van het boek is de indruk dat het een rustig dorp was, waar de buitenwereld nauwelijks wist door te dringen. Het leven gaat er zijn gangetje. Soms werd er de rust verstoord, zoals bij de ruzie over de Ned. Hervormde Kerk. H.F.M. de Potter 31

De Spuije | 2002 | | pagina 33