t I sectie, het 'Goes-Ambacht', werd in het noorden begrensd door 'den barmsloot aan de noordzijde van de 's-Heer Hendrikskin- derschen Dijk en de Stadsbuitencingel', in het oosten begrensd door de 'Steenweg', (dat is de huidige Kloetingseweg), en de grens met de gemeente Kloetinge; in het zuiden door de gemeente 's-Heer Abts- kerke en in het westen door de gemeenten 's-Heer Abtskerke en 's-Heer Hendrikskin- deren.3) V' Afb. 4. Poelweg V, nu Zuidvlietstraat, deze foto is genomen in de richting van de West singel. Op de hoek van de Westsingel is de boerderij van Duvekot, 'De Struikelblok' te zien. Het 'Goes-Ambacht', verreweg de grootste sectie met ruim 238 ha, bestond uit een aantal deelgebieden die 'hoeken' werden genoemd. Er waren zeven hoeken, die alle een naam hadden. Het waren bestaande namen, die in oude overlopers geregeld genoemd werden en meestal al eeuwenlang bekend waren. Zo bevindt zich in het archief van de familie Pijke een overloper van het 'Oud Goes-Ambagt' uit 1783, waarin alle hoeken van het Ambacht met de pachters en eigenaren beschreven wor den.4» Hier volgt een opsomming van de hoeken: De Bakkershoek, een gebied in het noordwesten van het Goes-Ambacht tussen de 's-Heer Hendrikskinderen- dijk, de Westsingel, Poelweg V en de gemeente 's-Heer Hendrikskinderen. De Terwelhoek, gelegen in het noorden van het 'Goes-Ambacht' tussen de 'Stad- cingel' (nu de Westsingel en de L.P.v.d. Spiegelstraat) als noordgrens, de Voor stad en de Kloetingseweg in het oosten, Poelweg IV (nu Beukenstraat) in het zuiden en Poelweg I (nu Van Hertum- weg) in het westen. De Hubelamshoek, ligt ten zuiden van de Terwelhoek. De oostgrens vormt de straatweg naar 's-Gravenpolder, als zuid grens de gemeente 's-Heer Abtskerke en in het westen Poelweg I (nu Watervliet- weg) en Poelweg VI (nu Pijkesweg). De Verdervenhoek, een hoek gelegen ten zuiden van de Pijkesweg en de Poel weg, met als zuidgrens de gemeente 's- Heer Abtskerke. De Meester Klaashoek, dit is de noorde lijkste hoek in het westelijk deel van het 'Goes- Ambacht', dus zuidelijk van Poelweg V (nu Zuidvlietstraat). De Calissenhoek, ten zuiden van de Meester Klaashoek met als oostgrens Poelweg I (nu Van Hertumweg). De Dankershoek, zuidelijk van de Calis senhoek met als oostgrens Poelweg I (nu Van Hertumweg en Poelweg). Poppenisse, gelegen in het uiterste zuid-westen van het Ambacht, ten zui den van de Groeneweg. Voor de laatste vier hoeken vormt de gemeente 's-Heer Hendrikskinderen de westgrens.5» De wegen Nu komen we toe aan de wegen, dreven en wegelingen van het 'Goes-Ambacht'. Ten slotte ging daar het verzoek over. Van het wegenstelsel van het 'Goes- Ambacht' is weinig meer over. In het arti kel 'Een vergeten weggetje' noemden we al het Nissepadje en de Hubelamswegeling. Nadere bestudering van een aantal kaar ten en archiefstukken bracht enig licht in de zaak. Een extra handicap was het feit dat veel landwegen in het poelgebied van het 'Goes-Ambacht' gewoon 'Poelweg' wer den genoemd en pas rond 1900 voorzien werden van een nummer ter onderschei ding (I t/m VII). Al in de 15e eeuw was er sprake van een poelweg. Welke werd bedoeld is niet te achterhalen. We zullen de wegen achtereenvolgens de revue laten passeren. 4

De Spuije | 2002 | | pagina 6