Dirk de Koning (1844-1918), Stadsbouwmeester te Goes G.J. Lepoeter Het landelijk uitgevoerde Monumenten Inventarisatie Project (MIP) heeft de aan dacht gevestigd op een tot voor kort ver waarloosde periode in de bouwkunst, die van de zogenaamde jonge monumenten. Deze zijn tot stand gekomen in de jaren 1850-1945. Het naderhand uitgevoerde Monumenten Selectie Project (MSP) heeft gegevens opgeleverd over objecten uit de genoemde periode, die zonder meer behou den dienen te worden. In dit artikel beste den we aandacht aan de architect Dirk de Koning. Hij is belangrijk omdat enkele van zijn ontwerpen inmiddels als Rijksmonu ment zijn aangemerkt. Het geeft tegelijker tijd gelegenheid om een stukje van de negentiende eeuwse geschiedenis van Goes te belichten. Persoonlijke gegevens Dirk de Koning werd op 27 maart 1844 te Schiedam geboren als zoon van Elisaber- tus de Koning, van beroep wijkmeester, en Afb. 1. Dirk de Koning. Collectie GA Goes. Elizabeth van Katwijk. Hij bleef in het bevolkingsregister van Schiedam inge schreven tot 14 april 1866, toen hij naar Rotterdam verhuisde. Hier woonde hij bij familie op het adres Nieuwstraat nummer 11 in wijk H. Zijn beroep werd hier als timmerman vermeld. Zijn formele verblijf in Rotterdam was van korte duur, want vanaf 4 september 1866 stond hij inge schreven als inwoner van Goes. Aanvanke lijk woonde hij in Goes op het adres Korte Kerkstraat A 115, later op Grote Markt A 11. Op 28 juli 1871 trouwde Dirk de Koning te Goes met Krina Cornelia Dekker, gebo ren te Goes op 18 september 1851 als jongste dochter van timmerman/houthan delaar Johannes Dekker en Maatje Zandee. Na in het huwelijk te zijn getre den betrok het echtpaar De Koning de woning aan de Bleekveldsche Barrière - de tegenwoordige Albert Joachimikade - wijk E nummer 18. De woning grensde aan de enkele jaren eerder gereed geko men Hogere Burgerschool. Uit het huwe lijk van Dirk de Koning en Krina Cornelia Dekker werden gedurende de periode 1872-1888 negen kinderen gebo ren, vijf zonen en vier dochters. Hun zoon Simon, geboren op 18 januari 1878, trad in de voetsporen van zijn vader en werd architect. Tijdens een bezoek op 20 september 1918 aan zijn in Middelburg wonende dochter Elisabeth, gehuwd met de drukker G.W. den Boer, kwam Dirk de Koning plotseling te overlijden. Zijn echtgenote overleed te Goes op 9 september 1933. Voorgeschiedenis Na het overlijden in 1829 van Marinus Goossen - 'fabriek of architect dezer stad'- had Goes een aantal jaren de beschikking gehad over een getalenteerd stadsarchi tect in de persoon van Louis Philippe de Lannée de Bétrancourt. Deze was in 1797 te Brugge uit Franse ouders geboren en was aanvankelijk opgeleid als bouwkun- 8

De Spuije | 2002 | | pagina 14