Hij drong aan op de instelling van een vaste commissie voor de fabricage en de benoeming van een gemeentebouwmeester. Burgemeester mr.M.P.Blaaubeen vond het allemaal maar niets. Naar diens mening was het trouwens zo, 'dat een wetenschap pelijk opgeleid deskundige op een te hoog standpunt staat om zich te belasten met die geringe diensten, welke van hem moe ten gevorderd worden.' De burgemeester zag liever 'dat Burgemeester en Wethou ders wierden gemagtigd om voor belang rijke werken de hulp in te roepen van een deskundige tegen de gewone percentsge wijze belooning.' Verhagen gaf zich niet gewonnen. Hij bleef er bij dat Goes behoefte had aan een bur gerlijk bouwkundige in plaats van het op ad-hoc basis inroepen van de hulp van de ingenieur van de Waterstaat, waar het nu in de regel op neer kwam. Er waren in de raad vóór- en tegenstanders van Verha- gens voorstel, maar de discussie leidde niet tot een beslissing. Tegelijkertijd speelde er in Goes een andere zaak, namelijk de oprichting van de Hogere Burgerschool, een onderwijsinstel ling waarop men zeer gebrand was. Op 25 september 1865 had, in een voorlopige behuizing, de opening van deze voor Goes zo belangrijke onderwijsinstelling plaatsge vonden. De verantwoordelijkheid om de HBS van gekwalificeerde leerkrachten te voorzien lag bij de gemeente. Dit bleek niet in alle opzichten eenvoudig te zijn. Zo slaagde men er niet in om gedurende het schooljaar 1865-1866 een leraar tekenen voor de klas te krijgen. Eén van de andere leraren deed dit vak er noodgedwongen bij.® In de raadsvergadering van 11 juni 1866 kwamen burgemeester en wethouders met een opmerkelijk voorstel. Hieruit bleek dat de argumenten van raadslid Verhagen om een bouwmeester in dienst te nemen, wel degelijk een goede basis hadden. Wellicht werd het gebrek aan een eigen bouwmees ter nog het beste duidelijk gemaakt door de mislukte aanbesteding van de bouw van de HBS op 1 juli 1865. Bestek en voorwaarden hiervoor waren opgemaakt door de opzich ter J.Soutendam. Ondeskundigheid van deze functionaris was er de oorzaak van dat alle inschrijvingen ver boven de gemaakte calculatie lagen, waardoor de aanbesteding meer dan een halfjaar ver traging opliep. Men greep nu terug op de vroegere situatie: de vereniging in één per soon van tekenleraar - nu aan de Hogere Burgerschool en de hieraan verbonden Burger-Avondschool - en bouwmeester. De inschatting van de in de eerstvolgende jaren aan de beide taken te besteden uren was van dien aard, dat men deze combina tie verantwoord achtte. Voor de tekenle raar wilde men vasthouden aan het hier voor eerder uitgetrokken jaarsalaris van 600,-. 'Zij wenschen daarom een ander middel aan de hand te doen, en wel om te beproe ven eenen teekenmeester te bekomen die tevens geschikt is tot het maken van plan nen, bestekken en begrootingen voor de openbare werken der gemeente, tegen genot eener jaarwedde van 800,-.' De kans op succes werd in de gemeente raad niet hoog ingeschat. En, waarschuwde Otto Verhagen ten overvloede, 'het is drin gend noodig dat de betrekking van bouw kundige in dezen niet als bijzaak worde beschouwd, maar dat er werkelijk op gelet wordt om een daarin bekwaam en geadmit- Bij de hoogere Burgerschool en daaraau verbon den Burger-Avondschool te Goes, wordeD verlangd.: 1°. Een LEE RAAR in de Wis- en Werktuig kunde op eeue jaarwedde van 1600, 2o. Een LEER A A R in de Nederlandsche- en Engelsehe taal en de Aardrijkskunde, op eene jaarwedde van 1600, 3». Een LEERAAB in het Hand-en Regllijnig Teekenen op eene jaarwedde van 600,—-. Aan dezen leeraar kan indien hij daartoe de bekwaamheid bezitworden opgedragen het maken van plannen, bestekken en begrootingen voor de ppenbare werken der gemeentetegen genot eener jaarwedde vau 800, Sollicitanten worden uitgenooóigd zich vódr den 7 Julij a. s., onder overlegging der vereisebte be scheiden schriftelijk aan te melden by den heer Burgemeester van Goes. Afb. 5. Advertentie in de Goesche Courant van 15 juni 1866. Collectie GA Goes. 11

De Spuije | 2002 | | pagina 17