van zaken bij de gasfabriek over het jaar 1890 lezen wij het volgende: 'Den heer De Koning, die zich spoedig geheel op de hoogte zijner nieuwe taak had gesteld, zij hier door de gascommissie een woord van hulde gebracht voor de uitste kende wijze, waarop ook door hem de exploitatie der fabriek wordt geleid.'21' Met zijn schrijven van 14 maart 1913 vroeg hij wegens gezondheidsredenen ontslag als directeur van de gasfabriek.22' Het ontslag werd hem op de meest eervolle wijze ver leend, 'zulks onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente bewezen'. Met ingang van 1 mei 1913 werd S.H.Bonthuis, voorheen direc teur van de gemeentelijke gasfabriek te Leerdam, in zijn plaats benoemd.23' Bouwen buiten de stad Hoewel het niet mogelijk is geweest om alle in aanmerking komende bronnen uit voerig te raadplegen is het verrassend om te constateren dat Dirk de Koning, naast zijn taken binnen de stad Goes, op meer dere plaatsen in de omgeving actief is geweest. Zo zijn een tweetal objecten welke enkele jaren geleden in het kader van het Monumenten Selectie Project als Rijksmo nument zijn aangemerkt, met zekerheid aan hem toe te rekenen. Dit zijn: De voor malige pastorie van de Hervormde gemeente, Van der Poest Clementstraat 7 te Nisse, in 1869-1870 gebouwd door de aannemer W. J.van de Weert te Goes. De aannemingssom bedroeg 7.485,-. Volgens de omschrijving in het register van beschermde monumenten is het pand van algemeen belang vanwege cultuur- en architectuurhistorische waarde; waardevol Afb. 8. De pastorie te Nisse. Tekening Dirk de Koning, 1869. De op de tekening zichtbare waranda is in latere jaren verwijderd. Tekening in particulier bezit. 16

De Spuije | 2002 | | pagina 22