veldwachterswoning in 1901. Deze is ondertussen gesloopt. Kloetinge. In opdracht van de gemeente een school in 1876 (het tegenwoordige ver enigingsgebouw Amicitia, waarin de karak teristiek van het oorspronkelijk gebouw bewaard is gebleven), de verbouw van het gemeentehuis in 1896 en de verbouw van het voormalige gemeentehuis tot bewaar school in 1896. In opdracht van de Neder landse Hervormde kerk de renovatie van het dak van de kerk in 1902-1905. In opdracht van het Burgerlijk Armbestuur een armenhuis in 1909 (later verbouwd tot vier woningen, Brederodestraat 6 t/m 12). Wemeldinge. Een school in 1904 en de ver bouw en inrichting van een bewaarschool in 1905. Beide gebouwen zijn ondertussen gesloopt. Yerseke. Een school in 1872. Deze is onder tussen gesloopt.27' Degelijk en bekwaam Dirk de Koning was zonder enige twijfel een vakman pur sang. Vanaf zijn komst in Goes genoot hij op basis van kennis, inzicht, doortastendheid en leidinggevende kwaliteiten het volledige vertrouwen van de gemeenteraad. Op geen enkele plaats in de geraadpleegde stukken vonden we min der positieve punten over hem vermeld. We kunnen er dan ook van uitgaan dat het in memoriam in de Goesche courant van dins dag 24 september 1918 een waarheidsge trouwe kenschets is. We lezen hierin onder andere: 'De overledene legde bij de vervulling van zijn arbeid aan den dag een zeldzame plichtsbetrachting, een strikte rechtvaar digheid, een onbuigzaam degelijk karakter, een mate van bekwaamheid, die ontzag en erkentelijkheid inboezemde bij zijn meer deren en minderen, bij werkgevers en werknemers. Bij alles wat onder zijn lei ding werd uitgevoerd ontwaarde men zijn zucht naar degelijkheid, waarvan hij zich niet liet afbrengen.' Trouwens, nog vandaag de dag is hij door mondelinge overlevering bekend als een architect die de meest strenge eisen stelde, waar het de kwaliteit van het door aanne- Afb. 11. De grafsteen van Dirk de Koning en zijn echtgenote Krina Cornelia de Koning-Dekker op de algemene begraaf plaats te Goes. Foto T.Lepoeter-Boes, 2001. mers en werklieden te leveren werk betrof. Ondanks alle goede eigenschappen waarom hij geroemd werd, echter niet altijd gemak kelijk in de omgang. Wat betreft de stijlkarakteristieken van het werk van Dirk de Koning, voor zover dat ons bekend is, kunnen wij concluderen dat hij overwegend gewerkt heeft binnen de in zijn tijd gangbare kaders. In zijn vroegst bekende werk - de pastorie te Nisse - is duidelijk de invloed van de neoclassicis tische stijl herkenbaar. Zijn latere werk staat meer in het teken van neorenais- sance stijlinvloeden: stoere baksteenbouw met voor de tijd van ontstaan kenmer kende decoraties, zoals sierbanden in gele steen. Met dank aan drs. H.F.van Herwijnen te Dordrecht voor de verstrekte informatie en aan mevrouw drs. B.I.Sens te Middelburg voor de bij het concept geplaatste kantteke ningen. 18

De Spuije | 2002 | | pagina 24