Activiteiten 2002 (vervolg) Dorpswandeling in Nieuwdorp met Jan de Ruiter A.J. de Smit, Vlissingen Op 28 september 2002 werd de 13e dorps wandeling gehouden in Nieuwdorp. Over dit dorp en zijn omgeving en over het ont staan is nog heel wat te vertellen zoals blijkt uit de bloemrijke lezing van Jan de Ruiter en de prachtige dia's als ondersteu ning van zijn verhaal. Aan de Nederlands Hervormde Kerk, gebouwd in 1917, werd een bezoek gebracht. Het schip van de kerk bestaat niet uit muren maar uit gemet selde contraforten, die vanboven door betonplaten zijn verbonden, met daartus sen de gemetselde raamlijsten. In de kerk bevinden zich een tweetal gebrandschil derde raamwerken met een bijbelse voor stelling ontworpen en gemaakt door een bewoner uit het dorp. De heer Katsman speelde op verzoek enige liederen op het orgel en wij hoorden de mooie klank van het orgel en goede akoes tiek in de kerk. Vervolgens liepen wij naar de dorpsring waar de vervallen Gereformeerde Kerk staat. Deze kerk is een Waterstaatskerk. Dit is duidelijk te zien aan de bouwstijl. De kerk is in slechte staat en is inmiddels ver kocht aan een projectont wikkelaar die er woonele- menten in wil bouwen. Hierna namen wij afscheid van onze voortreffelijke gids, Jan de Ruiter. Omdat er aan de Coudijk een klein museum is (Stich ting Museum Zeeland 1940- 1945 'Infatuate') besloten we daar nog even heen te gaan. Men zal op een klein dorp niet vaak een oorlogs museum vinden. Op een schuurzolder stonden vele aangeklede poppen in uni formen, allerhande materi aal uit de 2e wereldoorlog en veel fotomateriaal. In de tuin van het museum ligt een propeller van een neer gestorte bommenwerper B52, die op 20 maart 1944 in de buurt van de Brille tjes te Heinkenszand is ver ongelukt. Uit de reacties van verschil lende personen was het een zeer geslaagde middag. Afb. 1. Nederlands Hervormde Kerk in Nieuwdorp. (Foto: GA Borsele). 26

De Spuije | 2002 | | pagina 32