Sfeerschets van Goes rond 1900 Frank de Klerk Uit het onderwij sboekje Voorheen en Thans, schetsen en tafereelen uit ons volksleven en ons land', door G. J. Vos Az. en Jacs. M. Vos (Groningen 1898) nemen wij een fragment over met Goes en Zuid- Beveland als onderwerp. De tekst is van F. Nagtglas, en verscheen eerder in 'Uit het Zeeuwsche Volksleven', uitgegeven door A.W. Bruna te Utrecht. Op Zuid-Beveland Wie het nette stadje Goes op zijn voorde ligst wil zien, moet erheen gaan op 'een mooien Diesendagmergen' in den zomer. Dan is 't marktdag, en schijnen menschen en zaken te wedijveren om u vriendelijk toe te lachen. De maljeniers (ijzerkoopers), gareelmakers, beenhouwers, geleiers (aar- dewerkverkoopers), vettewariers en andere neringdoenden, besteden op dien dag dub belen zorg aan hun uitstallingen; de apo thekers zetten bij voorbaat reeds op den toog gereed de fleschjes met 'goed' en de doozen met pillen, die de boeren doorgaans komen afhalen; de notarissen, advocaten en dergelijke hee- ren zitten al vroeg op kantoor, om hunne clièntele te woord te staan; de pruikmaker, zooals de coiffeur bij overlevering nog genoemd wordt, heeft alles in orde, om de buitenlui vlug en goed te 'kortvleeken'; de orgeldraaier stemde, zoveel mogelijk, het versleten instrument, dat hier ééns in de week de melodieën uit La Dame Blanche en de Freischütz opdreunt; de gelagkamers in koffiehuizen en herbergen zijn met zorg 'opgekuusd'; de karaffen met drank opnieuw aangevuld, en het glaswerk op het buffet toevallig zóó geschikt, dat de kleinste glaasjes vooraan komen; de kramers in snuisterijen hebben hunne tafeltjes klaar gezet, en de 'sjaggeraars in scharen, mes- sies en pijpedoppies' de marsjes in orde gebracht. Bij de uitspanningen aan de vroe gere poorten staan de knechts gereed om de teugels aan te nemen, en de paarden naar gelang van het drinkgeld, eene min of meer goede 'plekke' in de stallen te geven. Tegen negen uur komen de eerste rijtuigen aanrollen, en daarop volgt eene onophoude lijke reeks van vervoermiddelen. Meeren- Afb.l.Markt dag op de Grote Markt te Goes, ca. 1900. Uiterst links met de bogen is de Korenbeurs te zien. Prent briefkaart uitgegeven door F. San- dijck Goes, (foto collectie Gemeentear chief Goes). 28

De Spuije | 2002 | | pagina 34