Afb. 9. De Vogelzangs- uiegeling, foto uit 1920. (coll. GA). Bij de aanleg van de vestingwerken aan de oostzijde van de haven in 1597 en 1598 was het dan ook wel gemakkelijk dat de bolwerken en de Oosterschans geheel op grondgebied van Goes konden worden aangelegd. De wegen Ook de sectie Honderd Gemeten kende een aantal wegen. In deze paragraaf worden die wegen, paden en wegelingen opgesomd. 1. Door de afpaling van de Honderd Gemeten in 1472 kwam de Weg in de Voorstad, ook wel de Steeneweg genoemd, binnen de Honderd Gemeten te liggen. De weg liep en loopt nog steeds vanaf de Ganzepoortbrug in zuidoostelijke richting tot aan de kruising bij de Karnemelkse Put. Nu eindigt de straat met de naam Voorstad bij de spoorwegovergang. 2. De Vogelzangswegeling vanaf de Voorstad naar de grens met Kloetinge. Die grens lag ongeveer bij de huidige kruising Vogelzangsweg/Bergweg. 3. Het Heernissewegje, vanaf de Oostsingel naar de grens met Kloetinge. Deze grens lag in de huidige Heenisseweg ter hoogte van de kruising met de Nachtegaallaan. 4. De Oude Singel. Dit is de weg vanaf de Oostpoort (bij het tegenwoordige stadskantoor) langs de vestingwerken aan de oostzijde van de haven. De weg eindigde bij de Noorddijk langs het Goessche Diep (nu Goese Meer). Het eerste deel van de Oude Singel tot het tun neltje onder de Ringbaan-Oost is nog ongewijzigd. Na het tunneltje is niets meer van het oude wegtracé terug te vinden door de aanleg van het havenindustriegebied. 5. De Schipperswegeling, een aarden pad, bekend sinds 1547, vanaf de Oude Singel in noordoostelijke richting naar de grens met Kloetinge. Van dit weggetje is niets meer over dan een straatnaam. In de volksmond heette de Schipperswegeling het Koolpadje. De Vogelzangswegeling, (nu Vogelzangsweg/Vogelzangspad), de Heernisseweg (nu Heer Els- dorpweg) en de Schipperswegeling liepen na de grens met Kloetinge door op Kloetings grond gebied, deels als landweg, deels als voetpad over of tussen de weilanden. Alle drie de wegen kwamen uit op de Stelleweg. Het gebied van de Honderd Gemeten kende geen hoeken. 121 In het Kloetingse gedeelte kwa men die hoeknamen wel voor. Dit valt echter buiten het bestek van dit artikel. 8

De Spuije | 2003 | | pagina 10