<1445 1554 zandplaat? coatende 1330-1365 <1300 <01300 <01200' Afb.l. De Zwaake tussen de eilanden Borssele en Zuid-Beveland omstreeks 1300. De jaartal len hebben betrekking op de inpolderingen. Tussen de noordelijke gelegen hoofdgeul en de zuidelijke Zwaakegeul zou een zandplaat tot ontwikkeling hebben kunnen komen, zoals dat ook bij Ovezande en Heinkenszand het geval is geweest. Het mysterie van de Kwaden dam Een theorie Het is dus heel goed mogelijk geweest, dat er een eiland (zandplaat) heeft gelegen op de plaats waar nu ongeveer de Vlieguitpolder en de Kaneelpolder zijn gelegen. Uit mondelinge overlevering is bekend dat de kleilaag in de Kaneelpolder en de Jan Vierloospolder maar een 'ploegsnede' dik is. Daaronder bevindt zich het plaatzand. Ook bij het bouwen van woningen in de Vreelandpolders kwam bij het graven van funderingen plaatzand naar boven. Bij stormvloeden vanuit het westen of noord westen werd het water in de Zwaake hoog opge jaagd en daardoor zal een eiland op deze plaats het zwaar te verduren hebben gehad. Meer nog dan b.v. Ovezande, dat overigens ook te lijden heeft gehad van dijkdoorbraken en grond heeft verloren (Verlorenkostpolder). Van het hier vermeende eiland, dat zou zijn ontstaan tussen de twee geulen in de Zwaake is niets meer terug te vinden. De situatie echter ter plaatse geeft wel aanleiding tot de veron derstelling dat er ooit een eiland geweest zou kunnen zijn. Een dam vanaf het oudland bij Hoedekenskerke naar het eiland, dwars door de zuidelijke Zwaakegeul behoort dan eveneens tot de mogelijkheden. Vorm van de dam Aan de huidige dijken is de specifieke damvorm niet te zien. Een dam heeft namelijk aan beide zijden een flauw talud, omdat het water aan beide zijden de dam bereikt. Het kan zijn, dat de dam in de huidige polderdijken is opgenomen of zelfs geheel is verdwenen. Wel is het 23

De Spuije | 2003 | | pagina 25