opvallend, dat de noord oostelijke dijk van de Oude Vreelandpolder de waterkerende zijde naar deze polder gericht is. Een sluitende verklaring hiervoor is nog niet gevonden. De dam en het eiland bij Vreeland Als er een dam heeft gelegen tussen het veronderstelde eiland 'Vlieguit/Kaneelpolder' en de Siguitpolder, dan heeft het gebied ten oosten daarvan minder invloed gehad van de noord oostelijke stroomrichting van de Zwaake en dus minder sedimentatie toegevoerd gekregen. Daartegen over zou aan de westzijde van de dam een snelle aanslibbing hebben moeten plaats vinden. Zeker als door een dam de restgeul is afgedamd, zoals hier wordt veronder steld. De loop van de geulen van de Zwaake, zoals die hier en daar nog te traceren zijn in het land schap, geven zeker aan dat er sprake moet zijn geweest van een eiland bij Vreeland, mede gezien de vorm en de ligging van zowel de Vlieguitpolder als de Kaneelpolder. Locatie van een dam in de literatuur Volgens Dekker (Zuid-Beveland, blz. 244) is er mogelijk een dam gelegd tussen een niet nader gelokaliseerd eiland en de Siguitpolder. In die zelfde tijd (eerste helft van de 14e eeuw) werd er ook in de zuidelijk Zwake-arm bij Ovezande een dam gelegd van het eiland Ovezande naar de Molenpolder bij Oudelande., terwijl de afstand hier twee maal zo groot is dan bij de dam vanaf de Siguitpolder. Tegen deze dam moet aan de oostzijde dan wellicht de Nieuwe Vreelandpolder zijn bedijkt. Dit gaf gezien het vorengaande over de geulen, geen problemen. Immers de eerder bedijkte Siguitpolder lag over de oude zuidelijke Zwaake geul heen. Er waren dus alleen slikken en schorren te bedijken. Ook weer volgens Dekker kan die dam gelegen hebben aan de westelijke kant van het hui dige dorp Kwadendamme. De dam zal door het water zijn verzwolgen en genivelleerd. De <1446 1506 'costende t/.ttöö' 1300^326' <1200- Afb. 2. Een dam verbindt het eiland met de polder Hoedekenskerke. (Hierbij is uitgegaan van een Siguitpolder zuidelijk van de Zwaakegeul). 24

De Spuije | 2003 | | pagina 26