Ie Dit moet dan de meest oostelijk locatie zijn geweest, omdat de Zwaakegeul in oostelijke richting liep en daar waarschijnlijk ondieper was. 2e Uit kostenoverweging moet hier de kortste verbinding gekozen zijn tussen het eiland en de polder Hoedekenskerke. De naam Kwadendamme Aan het later verloren gaan van het eiland en het breken van de verbindingsdam, gecombi neerd met het meerdere malen doorbreken van de polderdijk tussen de beide Vreelandpol ders heeft het dorp Kwadendamme waarschijnlijk zijn naam te danken. Het is mogelijk dat de oorspronkelijke 'quaadendam' iets oostelijker en zuidelijker heeft gelegen dan de huidige dorpsstraat (A. de Koningstraat). De naam Kwadendamme is in relatie gebracht met het oostelijke deel van Oud Vreeland, zoals dat wordt vermeld in de oude archieven en dat spreekt over een locatie van de kapel uit de 16e eeuw en een Hubregt Crijns van Quadendam. De plaats van de kapel is te lokaliseren in de zuid-oostelijke hoek van de polder tegen de Slabbekoornpolder aan. Dus op het hoge gedeelte van de polder en langs deze polderdijk. Het is niet uitgesloten dat hier het oorspron kelijke Kwadendamme lag. Dus wordt met de 'quaadendam' niet de huidige dorpsstraat bedoeld, maar de omgeving van de oostelijke polderdijk van de Oud Vreelandpolder. Conclusies Afgezien van wat diverse schriftelijke onderzoeken tot nu toe hebben opgeleverd, is nog steeds geen sluitend bewijs gevonden voor de juiste tijdsperiode en de omvang van de inpol deringen in dit gebied in de 13e en 14e eeuw. Door het leggen van dijken en dammen in het westelijk gedeelte van de Zwaake hebben de stroomgeulen zich verlegd. Door het afnemen van het waterbergend vermogen van de Zwaake ten gevolge van de inpolderingen, is het waarschijnlijk dat een dam en een eiland in het besproken gebied waar later Kwadendamme zou ontstaan, moeten zijn vergaan. Mogelijk is dit gebeurd in de eerste helft van de 14e eeuw. De vele in de literatuur terug te vinden stormvloeden kunnen hieraan mede debet zijn. De dorpsstraat van Kwadendamme is geen dam in de zin van een dam dwars door een geul, maar is de westelijke polderdijk van de Oud Vreelandpolder, die een keer is doorgebroken, want de dijk maakt een flinke bocht om een weel heen. Deze weel ligt er nog steeds, maar is nu veranderd in een plantsoenvijver. Verschillende onderzoekers menen dat de dijk eerst ter hoogte ven de huidige Bonifatius- straat moet hebben gelegen, maar dan heeft de Siguitpolder er al gelegen. Tussen de Siguit- polder en de Kaneelpolder was geen geul, alleen maar schorren en slikken. Het verlengde van de Bonifatiusstraat sluit wel aan op een deel van de dijk van de Siguitpolder, die in de zelfde richting loopt, maar dit gedeelte is mogelijk ontstaan doordat de dijk van de Siguitpol der meerdere malen is aangetast op de plaats waar deze de oude zuidelijke Zwaakegeul kruist. De vreemde dijkvorm en de vele bochten wijzen hierop. Om deze reden acht ik een dam bij de Bonifatiusstraat en dorpsstraat niet waarschijnlijk. Slot Ik hoop met de reacties van de lezers van de Spuije wat meer informatie te krijgen omtrent deze 'quaaden dam'waaraan het dorp Kwadendamme zijn naam ontleend. Van de hypothese, zoals hierboven beschreven is een animatie gemaakt, die een beeld schetst over hoe de inpoldering mogelijk gebeurd kan zijn. Deze animatie zal t.z.t op cd rom worden uitgegeven. *Het gebruik van de naam Zwaake i.p.v. Zwake, is gestoeld op de oude spelling Swaek of 26

De Spuije | 2003 | | pagina 28