Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 ...De paden op... Hoeken en wegen in de Goese Polder en de Honderd Gemeten Johan Boogaard2 De Fransche school voor jonge heeren te Goes Tine Visser 10 Nelson, Wilhelm en de Belgen. De verbetering van het Zeeuwse trekpaard Jan de Jonge .16 Kwadendamme, een dorp in de Zwaake Bas Chamuleau (met inleiding door Jan de Ruiter)21 De kindermoord in Heinkenszand Paul Harthoorn 28 'Oral history' en lokale geschiedenis Albert L. Kort33 Reacties van lezers 35 De Zêêuwse Taele C.M. Limonard-Martens 36 Activiteiten in 2003 Hanny Louisse37 Een getrouwd man gansch niet passende' W.P. den Toom38 Boekindruk 39 De paden op één van de artikelen in dit nummer. Zo marcheerden de huursoldaten van de opstandige baljuw Bartolomeus Dankerts in de nacht van 16 op 17 mei 1658 langs de in dit artikel voorkomende Schipperswegeling op Goes aan. Zomaar een voorbeeld van herken ning. (Historisch jaarboek 1985, pag. 16). Het is een gruwelijk verhaal, de moord op Keesje de Visser, beschreven in aflevering 56. Dat het goed gelezen is blijkt wel uit de reactie van Paul Harthoorn. Al is het meer dan een eeuw geleden, het is haast een ooggetuigenverslag. Het Zeeuwse trekpaard, toonbeeld van stoerheid en goedmoedigheid, staat de laatste jaren gelukkig weer flink in de belangstelling. De liefhebbers ervan zullen zeker eerst het artikel 'Nelson, Wilhelm en de Belgen' van ons nieuwe redactielid, Jan de Jonge, lezen. En dan Kwadendamme. Welke 'kwaden dam', waaraan het dorp zijn naam heeft ontleend, was het nu eigenlijk? Of was het helemaal anders? De enthousiaste auteur vraagt nadrukke lijk om commentaar en informatie. Wie is bereid en in staat om de handschoen op te nemen? Lokale geschiedenis op basis van het vastleggen van de ervaringen van direct betrokkenen, het heeft met de herdenking van de watersnoodramp van 1953 meer dan ooit in het centrum van de belangstelling gestaan. De gebeurtenissen in Zuid- en Noord-Beveland waren er inte graal in opgenomen. Als u het referaat van Albert Kort nauwkeurig leest zal het u duidelijk worden hoeveel méér hier aan vast zit dan bij oppervlakkige beschouwing lijkt. Het is al met al een zeer gevarieerd nummer geworden met 'voor elck wat wils'. In dit woord vooraf kunnen we maar een beperkt aantal zaken aanstippen. We hopen dat dit de liefheb bers van de streekgeschiedenis er niet van zal weerhouden om alles te lezen en te reageren als daar aanleiding toe is. Verzuimt u vooral niet om kennis te nemen van het programma van de activiteiten voor dit jaar en alvast data in uw agenda te noteren. De jaarvergadering is iedere keer weer een hoog tepunt, leerzaam en vooral ook gezellig. De activiteitensecretaris is er weer in geslaagd om een attractief programma samen te stellen. Wij vertrouwen er op dat evenals dit het afgelo pen jaar het geval was, de opkomst goed zal zijn. Dat versteyigt-ferouwcn&-Qgk de onderlinge band tussen de leden. Veel leesplezier met deze extra dikke Spuije en graag tof£ redactie

De Spuije | 2003 | | pagina 3