De Goese Polder behoorde voor ongeveer 60%, dat is plusminus 300 ha, tot het grondgebied van de gemeente Goes. Dat was de sectie 'De Goessche Polder', zoals die in 1822 ten behoeve van het kadaster is opgemeten en vastgesteld. Het westelijk deel van de polder behoorde tot de gemeentelijke herindeling van 1970 tot de gemeente 's-Heer Arendskerke, eerder de gemeente 's-Heer Hendrikskinderen.2' De Goese Polder werd in het oosten begrensd door het nieuwe havenkanaal en de stadsvest vanaf de hoofdpoort tot aan de 's-Heer Hendrikskinderenpoort of Westpoort. In het zuiden was de grens de 's-Heer Hendrikskinderendijk, die verderop volgens een topografische kaart van 1912 Molendijk heette. De westgrens was de weg naar de Plankentent, terwijl de noord grens de Oude Zeedijk langs het Schenge was. De grens tussen het Goese en het 's-Heer Hendrikskinderse gedeelte van de polder liep van de Oude Zeedijk via de Nieuwe Weg naar de 's-Heer Hendrikskinderendijk en sprong hal verwege de Nieuwe Weg iets in naar het oosten.3' De wegen Eerst zullen we de wegen en paden in de Goese Polder nader bezien. We beginnen in het wes ten van de polder, waarbij we de kadastrale kaart van 1822 als leidraad zullen gebruiken. 1. Het meest westelijk zien we de Westeweg. Deze weg liep en loopt nog steeds van zuid naar noord van de 's-Heer Hendrikskinderendijk/Molendijk naar de Oude Zeedijk. Deze weg lag in het 's-Heer Hendrikskinderse deel van de Goese Polder. 2. De Nieuwe Weg lag en ligt nog steeds van zuid naar noord tussen de 's-Heer Hendriks kinderendijk en de Oude Zeedijk. 3. De derde noord-zuidverbinding is de Oosteweg. Deze weg werd in de volksmond ook wel het Padje van de Hoop genoemd naar de boerderij 'De Hoop' aan de 's-Heer Hendriks kinderendijk. Van de Oosteweg is praktisch niets meer terug te vinden. Door de aanleg van de Deltaweg is deze weg verdwenen, op de laatste 50 meter na bij de Oude Zeedijk. Afb. 2. 's-Heer Hendrikskinde rendijk, gezien in de richting van de Westsingel, links op de achtergrond de molen 'De Koornbloem', ca 1975. Foto J.A.J.M. Bitter, (coll. GA). 4. De Polderweg liep van de stadsvest ter hoogte van molen 'De Koornbloem' in noordelijke richting tot de boerderij, die daar nog steeds ligt. Daar ging de weg in noordwestelijke rich ting verder naar de Oude Zeedijk om daar aan te sluiten bij de Oosteweg. Van de Polder weg is maar weinig over. Aan het in noordelijke richting lopende deel vanaf de stadsvest is niets veranderd. De weg heet sinds 1969 Cornelisweg. Verder is bij de Oude Zeedijk nog ongeveer 200 meter over. De rest is verdwenen door de aanleg van de wijk Goese Polder. 5. Ongeveer op de helft van de Polderweg was een viersprong. Naar rechts boog de Groene- weg af tot bij de Oude Zeedijk. Van de landweg die op de viersprong naar links ging is geen naam bekend. De viersprong lag waar nu De Spinne is gesitueerd. 3

De Spuije | 2003 | | pagina 5