6. Op de driesprong waar de Polderweg naar het noordwesten afboog, leidde de Geldelooze Weg naar het oosten tot aan de vestingwerken langs de Nieuwe Haven. Vandaar ging de Geldelooze Weg langs het vestingwerk in noordelijke richting tot de Oude Zeedijk. Het laatste gedeelte werd de Geldelooze Dijk genoemd, omdat het pad over de oude dijk van het Pier- en Pinkxpoldertje liep. Op dit poldertje komen we straks nog nader terug. Het in oostelijke richting gaande deel van de Geldelooze Weg bestaat nog precies als op de kaart van 1822. Het heet nu het Geldelozepad. Het gedeelte naar de Oude Zeedijk toe is ver dwenen. Hier ligt nu het sportpark 'Het Schenge'. Ter hoogte van de sintelbaan kwam de Geldelooze Dijk uit op de Oude Zeedijk. 7. Vanaf het begin van de Polderweg, nu Cornelisweg, liep een weg oostwaarts tot aan de westelijke havendijk. Deze weg had op de kadastrale kaart van 1822 nog geen naam. In de 'Ligger van wegen en voetpaden' uit 1886 heet deze weg de Begraafplaatsweg. Dit weggetje bleef bestaan tot de aanleg van de Ringbaan West en de industriële spoorlijn in de jaren '60 van de vorige eeuw. In de volksmond was dat het kerkhofpadje.4' Afb. 3. De Cornelisweg, vroeger Polderweg, gezien vanaf de Ringbaan West, rechts ligt de begraafplaats. Foto F.H. de Klerk. (coll. GA). De Goese Polder is ingepolderd in de tweede helft van de 13de eeuw of het eerste kwart van de 14de eeuw. In ieder geval na de stormvloed van 1134. In een oorkonde van 4 mei 1331 van de grafelijke vierschaar in Middelburg staat de zinsnede: 'dat Goespolre diken soude van Koi- sarde tote Goeshaven toe langhes Scenghe'. Dat leidde tot de opvatting dat 1331 het jaar van inpoldering was. Volgens Dekker betekent het woord 'diken' echter 'dijkonderhoud plegen', zodat de inpoldering reeds voor 1331 moet hebben plaatsgevonden.5' Een jaar van indijken rond 1300 is dus het meest voor de hand liggend. Het wegenstelsel in de polder, zoals hiervoor beschreven, is al behoorlijk oud. De plattegrond van Van Deventer van 1560 toont al enkele wegen in de Goese buitengebieden. Ook op stads plattegronden van Goes, die getekend zijn rond 1625-1650, zijn de wegen te zien.6' De hoeken Evenals het Goes-Ambacht was ook de Goese Polder verdeeld in hoeken, dat waren deelge bieden van een groter geheel. We laten de hoeken van de polder de revue passeren. We beginnen in het westen. De Achthoek. De meest westelijke hoek van de Goese Polder, gelegen tussen de Nieuwe Weg en de dijk bij de Plankentent. De Westeweg loopt door de Achthoek. De Anna Moershoek, gelegen tussen de Nieuwe Weg en de Oosteweg. Het middengedeelte van de Goese Polder tussen de Oosteweg en de Polderweg werd doorsne- 4

De Spuije | 2003 | | pagina 6