Vliedbergen in de ambachtsheerlijkheid van Kloetinge (deel IV) Het afgegraven bergje de Hoochwerf aan de Wrangeweg, ook wel het bergje van Abbekinderen genoemd. D. de Koning-Kastelijn (Deel 1,2 en 3 treft u aan in de Spuije aflevering 51, 53 en 55) Afb.l. Afgegraven Hoochwerf te Abbekinderen. (Foto J.A. Trimpe-Burger) Inleiding Ten zuiden van de kruising Abbekinderse Zandweg en de Wrangeweg, in het Zuidam bacht van Kloetinge lag tot 1955 een klein onopvallend bergje. Op een goede topogra fische kaart (circa 1946) is het te vinden als een klein gearceerd rondje aan de rand van een boomgaard. Het perceel ten zuiden van het bergje werd in de volksmond het Schuurstoepje genoemd. Ten noordwesten van de berg aan de overzijde van de Wran geweg lag een perceel met de naam het Voorstoepje. Twee wat vreemde namen, waarvan de betekenis en de ouderdom tot nog toe niet bekend zijn. Mogelijk hebben deze percelen en het bergje vroeger tot één complex behoord. Van het vrij onbekend gebleven bergje ver meldt zelfs J.C. de Man in zijn inventarisa tie van de vliedbergen (1897, berg nr. 13) geen bijzonderheden. Vermoedelijk was het in zijn tijd al niet veel meer dan een kleine wat afgezakte en deels afgegraven heuvel. Geografie en kaartonder- zoek Abbekinderen, een buurtschap met enkele zeer oude boerde rijen ligt in een gebied dat reeds in de lle-12e eeuw vrij intensief bewoond moet zijn geweest. Oude waterlopen met hun restkreken zoals de Vors- vliet, de Wrange en de Smalle- gange kronkelden in het Zuid ambacht als linten door het landschap in noordelijke rich ting. Alleen op de hoger gele gen gronden en de kreekruggen waren eenvoudige onverharde wegen. Bij de aanleg van de eerste fase van het bergje in de lle-12e eeuw zal de Wrange nog bevaarbaar water geweest zijn. Nodig voor vervoer van goederen, mens en dier in het nagenoeg onbedijkte land. Bouwen op een verhoogde plek bete kende dus ook droog wonen. Over de vroegste periode is vrij weinig bekend uit archiefbronnen, toch hebben geschiedschrijvers en onderzoekers gepro beerd ons een beeld te schetsen over deze tijd. Grondbezit en machtsverhoudingen in de late Middeleeuwen bepaalden eeuwen lang het dagelijks leven. Hun visie en waardevolle informatie, beschreven in diverse publicaties, heb ik gebruikt en samengebracht in dit onderzoek over de historie van het bergje te Abbekinderen. Om ons goed te oriënteren is o.a. uitgebreid kaartonderzoek nodig geweest. Dat roept soms meer vragen op dan er antwoorden gegeven kunnen worden. Vermeldingen en beschrijvingen in andere archiefbronnen, zoals de overlopers, het rechterlijk archief van schout en schepenen en het archeolo- 11

De Spuije | 2003 | | pagina 13