Boekindruk A. Brandenburg, Hansweert en zijn herbergen 1866-2000, Drukkerij Van Velzen b.v. Krab- bendijke, 2002. 1866 was een belangrijk jaar, niet alleen voor Hansweert, maar voor de wijde omtrek. Op 15 oktober van dat jaar werd het kanaal door Zuid-Beveland voor de scheepvaart opengesteld. Dit kanaal zou na verloop van tijd uitgroeien tot wat J. Kok in 1986 omschreef als een 'Knooppunt in West-Europa'. Nu was aan de opening van het kanaal nogal wat vooraf gegaan. Op 1 juli 1852 was het met name Hansweert waar, opgeluisterd door een groot feest, de eerste spade voor de kanaalwerken de grond inging. Niemand kon toen vermoe den dat het meer dan 14 jaar zou duren voordat de vaarweg geopend werd. Maar het is er toch van gekomen. De opening van het kanaal was voor Hans weert tevens het begin van een stormach tige ontwikkeling. Tot die tijd was het niet meer geweest dan een onbetekenend gehucht aan de Westerschelde in de gemeente Kruiningen. Het was alleen al lange tijd bekend als overzetveer naar Vlaanderen. Zoals altijd en overal ging het ook in Hans weert waar de zuidelijke ingang van het kanaal, werd aangelegd. Er kwamen activi teiten, dagelijks passeerde er een toene mend aantal schepen. Dat bracht werk mee, veel werk, op en om de sluis. De schip pers en de knechten kwamen voor kortere of langere tijd van boord, ze moesten van levensmiddelen en vele andere benodigdhe den worden voorzien. Ze zochten ook ver tier, gezelligheid, ontmoetingsplaatsen. Vandaar dat ze als paddestoelen uit de grond rezen, de cafés en herbergen van Hansweert. Binnen enkele jaren was het een dorp met een kerk en een school en van jaar op jaar méér huizen, méér neringdoen den, méér herbergen. Niet voor niets kreeg Hansweert de naam 'Klein Antwerpen'. De auteur is er geboren en getogen, opge groeid in en om één van de herbergen. Met veel geduld en doorzettingsvermogen en zonder twijfel met veel plezier heeft hij de gedetailleerde gegevens over de herbergen, de herbergiers, de tapvergunningen, de hoeveelheden gedistilleerd die over de toonbank gingen en nog veel meer, boven water gehaald. Ondertussen is het geschiedenis geworden. Hansweert bestaat nog wel, maar het is uit het oogpunt van bedrijvigheid geen schim meer van wat het geweest is. Het verdwij nen van de sluizen en de kanaalverbreding hebben een verwoestende uitwerking gehad. De drukte, de gezelligheid, de nego tie, het is allemaal verdwenen. Het is alweer jaren geleden dat de deuren van de herbergen stuk voor stuk voor de laatste keer werden dichtgetrokken. Omdat het de herinnering aan een bijzon der facet van de samenleving levend houdt, is dit boek over Hansweert en zijn herber gen de moeite waard. Iedereen die het dorp in zijn bloeitijd heeft gekend zal er van genieten en teruggaan in de tijd. Hans weert is geen dorp waarover al een over vloed aan historische publicaties beschik baar is. Ook daarom is dit boek waardevol. Brandenburg besluit zijn boek met de woorden: 'We kunnen niet terug in de tijd. Dat hoeft ook niet. Want we hebben er van geleerd. Als het goed is.' Daar kunnen we nog eens over nadenken. G.J. Lepoeter Afb. l.A. Branden burg, Hans weert en zijn herbergen 1866-2000. fliWrjbr, 29

De Spuije | 2003 | | pagina 31