Zuid-Beveland, kennis met de familie Prei ser. Jan was als hij vrij was steeds op pad om iets te eten te organiseren. Hij maakte altijd overal een praatje en maakte zo ken nis met een mevrouw, die buiten aan het werk was. Ze vroeg of hij iets wilde drinken en hij kreeg wat brood mee. Toen Jan bij zijn terugkeer in de barak dit vertelde, vroeg ik hem of hij bij een volgend bezoek wilde vragen of ze genegen was onze was te doen, want daar had ik en ook Jan een grote hekel aan. En zo geschiedde. Op zekere dag moest Jan voor een behande ling naar het ziekenhuis in Waldshut. Hij had zgn. hartklachten, want Jan werkte niet graag. Hij vroeg of ik het wasgoed wilde ophalen. Zodoende maakte ik kennis met Frau Anna Preiser en haar drie kinderen. Ze was een goede, dappere vrouw, wier man aan het front was. Zij verbood als enige vrouw in het dorp haar kinderen de toetreding tot de Hitlerjugend. Dat was in de ogen van de 'Partei' een doodzonde! 'Na de oorlog zullen we met je afrekenen', werd haar door de Gestapo meegedeeld, 'Maar omdat je man aan 't front is word je nu gespaard'. Ze werd op de zwarte lijst gezet. Haar echtgenoot, Alfons Preiser, die ik met kerst 1943 voor het eerst ontmoette, had de verschrikkingen van de oorlog reeds vroeg ondervonden. Hij was ingedeeld als 'Pan- zerführer' bij het leger van generaal Gude- rian. Ze waren in de winter van 1941 met hun tanks Moskou tot op 5 km genaderd, maar door de heftige kou konden de tanks niet meer voor of achteruit. Temperaturen van -50 graden werden er geregistreerd! Tot zijn geluk werd hij vanuit Rusland overgeplaatst naar Zuid-Frankrijk, waar hij later de invasie meemaakte om vervol gens te worden ingezet tegen de luchtlan dingen van de geallieerden bij Arnhem. Tenslotte werd hij met z'n groep ingezet bij het Ardennenoffensief van Von Rundsted in december 1944. Het mag een wonder worden genoemd dat hij zonder verwon dingen dit alles heeft overleefd. Enkel een bevroren teen herinnerde hem aan zijn ver blijf in Rusland. Hoe de Duitsers met hun eigen mensen omgingen moge het volgende illustreren: Frau Preiser had een broer Sepp. Deze was wegens oorlogsverwondingen afgekeurd en werkte in de fabriek. Bij een collecte van 'Winterhilfe' weigerde hij iets te geven en dat was in de ogen van de Gestapo een mis drijf. Sepp werd opnieuw opgeroepen en ingedeeld bij een strafcompagnie. Binnen een paar weken na zijn oproep sneuvelde hij in Rusland. Vluchtplannen Het feit dat we zo dicht bij de Zwitserse grens waren, zorgde er voor dat we regel matig aan een vlucht naar Zwitserland dachten. Voor ons was dat het beloofde land, waar we naar toe wilden. Als het werk het toeliet ging ik, meestal alleen, op verkenning uit. Ik had in Walds hut een kaart van de omgeving bemach tigd. Spoedig kende ik elk plaatsje in het grensgebied, waar we officieel niet mochten komen. Dikwijls ging ik in de richting van Rechberg, waar ik een mooi uitzicht had op een breed dal en het dorpje Trasadingen in Zwitserland. Ik ontdekte dat daar veel grensbewaking was en zocht daarom naar een andere locatie. Er was echter een intermezzo waar we allemaal van opkeken. Bij ons in de barak was een zekere Louis van Leeuwen uit Hansweert. Die ging met een rugzak om appels, ter misleiding van de grenswach ten, richting grens bij de boerderij 'Vogel hof. Daar achter lag Zwitsers gebied. Onopgemerkt en onwetend passeerde hij de grens en klopte aan bij een boerderij om wat appels te kopen. Groot was z'n verba zing toen hij van de boer vernam dat hij in Zwitserland was. Die raadde hem aan daar meteen te blijven. Maar Louis, die een goede vriend in onze barak had, wilde die niet in de steek laten. Hij ging weer terug de grens over, zich steeds verbergend voor de grenswachten. Hij keerde terug in de barak en om te bewijzen dat hij in Zwitserland geweest was had de boer hem een 20 rappen munt meegegeven! Het was een bizar verhaal, waarbij geluk, toeval en durf een grote rol speelden. Later is Louis er toch in geslaagd samen met zijn vriend naar Zwitserland te vluch ten, ditmaal enkele reis! 6

De Spuije | 2003 | | pagina 8