Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 Een grensgeval A.J. Foudraine 2 Vliedbergen in de ambachtsheerlijkheid van Kloetinge (deel IV) - D. de Koning-Kastelijn 11 Een vergeten dodenakker Adri de Smit20 Activiteiten 2003 Hanny Louisse22 Merklappen en hun verhaal l^Jel van Leijen en Jopie Janse 23 Boek over de Geerteskerk te Kloetinge25 Een onverbeterlijke dief W.P. den Toom26 Mededelingen vanuit het museum Frank de Klerk 28 Boekindruk Hansweert en zijn herbergen 1866-2000 - A. Brandenburg G. J. Lepoeter .29 Goes: Een bijzondere havenplaats Ad Beenhakker 30 BEW. EX^XJ In dit zomernummer van de Spuije is weer getracht een aantal artikelen samen te brengen met de nodige variatie. De schrijvers hebben gebruik gemaakt van een grote diversiteit aan bronnen. Niet alleen schriftelijke bronnen, meestal archiefstukken, maar er is ook een voor beeld van 'oral history' en in een geval spelen bodemvondsten een belangrijke rol. Zoals u in het vorige nummer van de Spuije hebt kunnen lezen zetten sommigen grote vraagtekens bij het gebruik van orale bronnen. Het valt niet te ontkennen dat in de loop der tijd herinnerin gen kunnen vervagen of soms geïnterpreteerd worden met de kennis van dit moment. Dat wil echter niet zeggen dat die herinneringen daarom onbruikbaar zijn voor geschiedschrij ving. Het gaat er vooral om dat de schrijver zich van dit probleem bewust is en weet dat hij niet 'de' waarheid vertelt, voor zover die bestaat, maar 'zijn' waarheid. In dat geval kunnen de verhalen van betrokkenen juist een waardevolle bijdrage leveren aan de geschiedschrij ving. Dit geldt zeker ook voor het artikel 'Een grensgeval' waarin de schrijver A.J. Fou draine vertelt over zijn belevenissen in de oorlogsjaren. Zelf zegt hij daar over: 'Uiteraard is dit verhaal mijn visie op de gebeurtenissen, zoals die in mijn herinnering voortleven.' Een belangrijk deel van het vierde artikel over vliedbergen in de ambachtsheerlijkheid van Kloetinge, van D. de Koning-Kastelijn, is gebaseerd op bodemvondsten die gedaan zijn bij het afgraven van de berg. Deze hebben veel informatie verschaft over de vroegste bewoning van de onderzochte vliedberg. Het 'blijft echter jammer dat ook dit bergje moest wijken voor de vooruitgang in de vijftiger jaren', zoals de schrijfster terecht opmerkt. Een laatste artikel dat we op deze plaats onder uw aandacht willen brengen is 'Merklappen en hun verhaal' van Nel van Leijen en Jopie Janse. Het bij de tekst afgebeelde detail van een merklap kan wellicht een uitdaging zijn om zelf naald en draad ter hand te nemen. Wij hopen in ieder geval dat u dit nummer van de Spuije met veel plezier zult lezen. De redactie 1

De Spuije | 2003 | | pagina 3