Afb. 5. De Rijks Hogere Burger school aan de Albert Joachimikade te Goes. Foto circa 1968. (Collectie GA Goes.) De vrijwel onmogelijke opgave waarvoor Hannink zich gesteld zag, was de vurige wens van de zijde van de gemeente om met een zodanig nieuw ontwerp te komen, dat de hierop gebaseerde begroting in de buurt van het uitgangspunt van 30.000,- zou liggen. Daar had men immers alle verdere berekeningen op gebaseerd. Anderzijds zou de nieuwe school uiteraard moeten voldoen aan de eisen die er met name van over heidswege aan werden gesteld. Voor dit nieuwe schooltype luisterde dat nauw. Het lukte Hannink niet volledig om aan de wensen te voldoen. Op 24 november 1865 had hij zijn berekeningen gereed. Het totaal van zijn begroting beliep een bedrag van 31.777,31 voor de bouw, plus 3.950,98 voor de vervaardiging van het ameublement. Ondertussen had het eerste schooljaar van de HBS, na een feestelijke bijeenkomst op maandag 25 september 1865, in een tijde lijke behuizing een aanvang genomen. De lokalen van de opgeheven Franse jongens school aan de Lange Kerkstraat boden hiervoor een geschikte mogelijkheid. Een nieuwe aanbesteding Zaterdag 20 januari 1866, 's middags om één uur op het stadhuis, was het vastge stelde uur van de waarheid. Op dat tijdstip vond de nieuwe aanbesteding plaats. Voor de bouw meldden zich negen inschrijvers aan. Het college van B en W was zeer kri tisch. De drie laagste inschrijvers - allen Goese aannemers - werden afgewezen omdat ze stuk voor stuk 'niet genoegzaam solvabel' werden geacht. De vierde, W. A. Visser te Wilhelminadorp, vond men 'niet genoegzaam bekend'. Het was Willem de Jonge Jzn. te Goes, vijfde in de rij van inschrijvers, aan wie voor een bedrag van 32.000,- de bouw werd gegund. Voor het maken en leveren van het ameublement waren twee inschrijvers. Dit werk werd voor een bedrag van 4.451,- opgedragen aan W. J. van de Weert te Goes. De verdere inwendige inrichting van het gebouw, op tarief te verrichten, werd begroot op een bedrag van 6.114,49, het werk van architect Hannink op 2.200,- en uit te voeren heiwerk op 1.000,-. De gemeenteraad Op maandag 22 januari vergaderde de gemeenteraad. Alvorens in openbare verga dering bijeen te komen, belegde burge meester Blaaubeen een besloten vergade ring. Dit vond hij noodzakelijk om uitleg te geven over het feit dat niet gekozen was voor de laagste inschrijver. Het was een roerige en moeizame vergade ring, waarin de voor- en tegenstanders van de nieuwbouw fel uithaalden. Het was opnieuw het raadslid mr. P. H. Saaijmans Vader, die alles in het werk stelde om aan 8

De Spuije | 2003 | | pagina 10