i mmmmmmm te tonen dat de HBS in bestaande gebou wen ondergebracht kon worden. Ook ver schillende andere raadsleden toonden zich verre van gelukkig met de hele gang van zaken. Het voorstel van het college van B en W aangaande de financiering behelsde dat een geldlening van 44.000,- noodza kelijk was. Over een periode van vijftig jaar zou de gemeente deze lening zonder problemen kunnen aflossen, aldus de uitleg van de burgemeester. Een half jaar geleden had de raad een voorstel voor een lening ten bedrage van 30.000,- goedgekeurd, dus dit was wel even slikken. Het kostte de voorstanders heel wat moeite om duidelijk te maken dat Goes mee moest doen met al die andere plaatsen in het land waar de nieuwe HBS-gebouwen verrezen. Waarom zou dat overal elders wel kunnen en niet in Goes? Uiteindelijk werden de voorstellen van het college van B en W met zeven stemmen vóór en drie stemmen tegen aangenomen. Het licht was op groen gezet. Op dinsdag 23 januari volgden de definitieve toewijzingen. Een gebouw de stad waardig De aannemer W. de Jonge leverde degelijk werk, geheel volgens het opgestelde bestek. Met het verloop van de werkzaamheden zijn we volledig op de hoogte omdat onder supervisie van Hannink nauwgezet toe zicht werd gehouden en hij wekelijks aan de gemeente over de voortgang rappor teerde. De weekrapporten zijn compleet bewaard gebleven. Al snel bleek dat de onder druk van de omstandigheden op 15 augustus 1866 gestelde opleveringsdatum niet haalbaar zou zijn. Op 13 maart berichtte Hannink aan de burgemeester dat hij met de aannemer had afgesproken dat de opleveringsdatum naar 15 oktober werd verschoven, waarbij hij de aanteke ning maakte dat het woonhuis voor de directeur pas geruime tijd later gereed zou zijn. Ook 15 oktober bleek niet haalbaar, de oplevering vond plaats op 22 november 1866. Het woonhuis kon in het voorjaar van 1867 in gebruik worden genomen. De officiële eerste steenlegging door burge meester mr. M. P. Blaaubeen vond plaats op zaterdag 28 april 1866. De boven de toe gangsdeur aangebrachte tekst herinnert er aan. Toen de nieuwe school klaar was, was Goes niet alleen een degelijk en doelmatig gebouw rijker, maar ook een fraai gebouw, voorzien van een deftig aandoende voorge vel. Uiteraard dienen we hierbij aan te tekenen dat de in de tweede helft van de negentiende eeuw veel toegepaste terra cotta versiering van de gevel pure imitatie van natuursteen was. Het moest duurder lijken dan het in werkelijkheid was.7' De bemoeiingen van architect J. H. Hannink eindigden op 29 januari 1868. Op die datum droeg hij de zaken over aan de in 1866 in dienst getreden stadsbouw- Afb. 6. De boven de toegangs deur aangebrachte tekst met de bijbehorende terracotta versiering. (Collectie GA Goes.) 9

De Spuije | 2003 | | pagina 11