Voorlopig werd besloten om dat te Geers- dijk te laten staan, en het andere te ver plaatsen naar het hoefje van Adriaan de Smit of naar de Ouwelecq. Daartussenin zou dan een nieuw wachthuis moeten komen. Overigens leverde de uitgestrekt heid van het gebied problemen op bij het wachtlopen. Om kritiek van de bevolking te voorkomen besloot men dit voorlopig toch maar te blijven doen. Als de wachthui zen verplaatst zouden zijn moest worden bekeken hoe er zo efficiënt mogelijk wacht gelopen kon worden. [Op 16 september werd Bergen op Zoom door de Fransen veroverd; op 16 november verklaarden de staten van Holland het stadhouderschap erfelijk, andere gewesten volgden.] Vrijdags den 8 December 1747 Op hun verzoek werden Lieutenant Pieter de Vos en Corperaal Cornelis de Wit van het Groene Vendel uit de Landwacht ont slagen. Verder werd besloten dat de aan stelling van onderofficieren in het vervolg diende te gebeuren door de officieren van het betreffende Vendel. In dit seizoen met zijn lange winternachten besloot men dat de wachten tot 4 uur in de morgen de wacht moesten houden en niet eerder hun post mochten verlaten.Tevens werd beslo ten om op de eerste zaterdag van ieder maand krijgsraad te houden Maandags den 11 December 1747 In de rechtskamer van Kortgene zou een vergadering van de Noordbevelandse dorpsbesturen worden gehouden over het op elkaar afstemmen van de wachtrondes van de diverse landwachten. [De Engels-Hollandse vloot in de Zeeuwse wateren werd door een storm zwaar beschadigd.] Sondags den 24 December 1747 Schout J.W. Verhulst en secretaris Jacob Nebbens werden afgevaardigd naar een vergadering te Middelburg om de land wacht in Zeeland beter te regelen. Dingsdag den 9 Januarij 1748 Uit het overleg te Middelburg was als resultaat gekomen, dat de gemeenten Kort gene, Kats, Colijnsplaat en Wissenkerke meer moesten samenwerken in de land wacht. De rondes van de landwachters dienden met zo groot mogelijke waakzaam heid te worden gelopen. Voor het hele eiland zou één wachtwoord gelden; dit zou vastgesteld worden door het bestuur van Kortgene, en vervolgens kenbaar gemaakt worden aan de andere dorpsbesturen van Noord-Beveland. Tevens werd een brief voorgelezen van het dorpsbestuur van Kortgene over de ont vangst van de 50e Penning of 2 waarbij aan schout en schepenen werd verzocht om binnen 14 dagen een lijst op te stellen van alle huizen en alle ingezetenen van Wis senkerke en voor hoeveel iedereen was aangeslagen voor deze belasting. In dezelfde vergadering werd een brief voorgelezen van 3 Januarij 1748 van het dorpsbestuur van Kortgene waarin aan schout en secretaris werd verzocht om in de schepenkamer van Kortgene te vergade ren over het beter op elkaar afstemmen van de wachtrondes van de landwachten van de diverse Noordbevelandse gemeen ten. Woensdag den 10 Januarij 1748 Besloten werd om voor de registratie van alle inwoners de gemeente in vier wijken te verdelen. De schout en de secretaris deden verslag van het overleg gevoerd op 9 janu ari te Kortgene om tot betere afspraken te komen voor het wachtlopen. Met betrek king tot de uitgifte van één wachtwoord geldende voor heel Noord-Beveland werd afgesproken dat met ingang van 1 februari 1748 dit zou gebeuren door de magistraat van Kortgene, en dat het wachtwoord zou worden afgehaald bij degene die op dat moment de leiding over de landwacht had. Afgesproken werd dat hetzelfde aantal wachtrondes gehandhaafd zou blijven. Tevens werd bepaald dat de wacht van Kats alle nachten met twee ruiters de ronde zou doen tot aan Kortgene en die van Kortgene tot aan Kats, en dat op de afscheiding van het grondgebied een paal 13

De Spuije | 2003 | | pagina 15