Afb. 1. Detail van de kaart van het eiland Noord-Beveland gemaakt in opdracht van Prins Willem Karei Hendrik Friso van Oranje door D.W.C. Hattinga en A. Hattinga, uitgegeven te Amsterdam door Isaak Tirion in 1753. zou worden geplaatst 'met een bus waar uyt de gem ronden van wederzyden een behoor- lyk teyken sullen moeten mede brengen'. Schout en secretaris werden voor de gedane werkzaamheden bedankt. [Opnieuw werd de Engels-Hollandse vloot beschadigd, nu door zware ijsgang.] Saturdags den 3 Februarij 1748 De Majoor van de burgerwacht verzocht om maatregelen omdat veel mensen zich ziek meldden of door andere bezigheden het wachtlopen ontdoken. Het dorpsbestuur besloot dat iedereen die door ziekte of afwezigheid niet kon wachtlopen voor een vervanger zou moeten zorgen. Vrijdags den 9 Februarij 1748 Op verzoek van de Gecommitteerde raden van Zeeland werd een lijst met namen van inwoners naar het gemeentebestuur van Kortgene opgestuurd. [Midden 1748 relletjes in Groningen en Friesland, daarna in Holland, waarbij hui zen van belastingpachters en van regenten worden geplunderd.] Donderdags den 11 Julij 1748 Het gemeentebestuur besloot om toestem ming te vragen aan de Gecommiteerde raden van Zeeland om de landwachten van de heerlijkheden Colijnsplaat, Wissenkerke en Kats op te mogen heffen. De volgende dag vrijdag 12 juli zou 's avonds tijdens een parade die afgenomen zou worden door de schout J.W. Verhulst, aan de officieren en de soldaten worden meegedeeld dat de burger wacht zou worden opgeheven en dat ieder- 14

De Spuije | 2003 | | pagina 16