Bekendmaking. nieuwe ziektegevallen: 'alles aan te wenden, wat maar eenigzins tot eene doelmatige en spoedige verpleging kan strekken, zoowel door onver- wijle te hulproeping van eenen geneeskundige, en de verple ging van den kranken in een meer voegzaam lokaal, waartoe onzes inziens de gemeentelijke school zou kunnen worden gebezigd, als door de ligging in een kribbe en tenminste op eenen stroozak en peluw de dekking en volledige oppassing en verzorging des lijders de rei niging van het vertrek alwaar hij zich bevindt, en in een woord en de bijbrenging van alles wat dienstig zoude kun nen zijn van zijn leven te red den'. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS der Stad Goes en ressorte van dien, nader gelet hebbende op de deliberatie van den Stedelijken Raad van oudende bepalingen omtrent het keuren van Frui- den28Ju!ij dezes jaars, houd In onze ogen dragen sommige maatregelen om de verbreiding van cholera tegen te gaan een merkwaardig karakter. Het meest opvallend zijn in dit ver band de voedingsvoorschriften. Zo werd onder meer het eten van rauwe vis ten sterkste ont raden. Niet zonder reden maakte het gemeentebestuur van Bath dan ook melding van het eten van rauwe mosselen door de twee genoemde choleralijders. Groot was ook de aandacht voor veronder stelde schadelijke gevolgen van het eten van groente en fruit. De provinciale choleracommissie merkte in haar aan bevelingen op dat wanneer de cholera in een stad of dorp de kop opstak het gebruik van 'vruchten en groenten, vooral van waterachtige is af te raden'. Het Goese stadsbestuur besloot in de zomer van 1832 tot een veel verdergaande verscherping van dit beleid. In de bij gaande bekendmaking d.d. 6-8-1832 werd zelfs de volledige handel in pruimen, kruis bessen en komkommers in de stad verbo- ten en Boomvruchten en het aanhouden van onrijpe en schadelnke derzel- vejalsmede op de bedenkingen van de Stedelijke Kommissie van Geneeskun dig Toevoorzicht: brengen ter kennis van een ieder die het aangaat, dat liet gebruik van Pruimen en Kruis-hczien mitsgaders van Komkommers in het algemeen bijzonder schadelijk wordende beschouwd voor de gezondheid, en alsln de tegenwoordige omstandigheden, aanleiding gevende, tot het doen ontstaan van gevaarlijke toevallen, alle Invoer en Verkoop van Pruimen, Kruis-bezien en Komkommers moet worden beschouwd als verboden; en dezelve derhalven niet zullen mogen worden ingevoerd noch verkocht, maar van Politie wege zullen worden aangehouden en als schadelijk weggeruimd; terwijl ingevolge opgemelde deliberatie van den Raad, de overtreders zul len worden gestraft, met eene geldboete van ƒ1 tot ƒ10, of gevangenis van eenen dag. Wordende de Agenten van Politie, de Hóofd-Commies en Commiesen bij de Administratie der Stedelijke Belastingen, gelast, aan de uitvoering de zer de hand te houden. Gedaan te Goes den 6 Augustus 1832. Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, Voor den Burgemeester, De Wethouder MIRANDOLLE. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads-Secretaris, E. de FOUW, Jz. Te GOES, bij F. KLEEUWENS, Sadriiuikct en Boekhandelaar. Afb.l. Bekendmaking 6 augustus 1832. den.5' Om kennelijk geen onnodige schrik aan te jagen is in deze bekendmaking het woord cholera of Aziatische braakloop niet te vinden, maar er wordt gesproken over 'tegenwoordige omstandigheden'. Noten: 1. J.A.S.M. Olvers - Cholera en gemeentebeleid in Dor drecht in de 19e eeuw, Dordrecht, p.1-13; P.D. 't Hart - Utrecht en de cholera 1832-1910, p.1-18. 2. Provinciaal Blad van Zeeland, 1832, nr. 67, d.d. 19 mei 1832. 3. Gemeente Bath, ingekomen stukken burgemeester en wethouders 1832, inv. nr.40, nr. 202, 204. 4. Idem, nr. 222. 5. Archief van de commissie voor voorziening tegen de cho lera voor de stad Goes, 1832-1836, inv.nr. 2. 18

De Spuije | 2003 | | pagina 20