Bevelands heem op Internet Hans de Vos Via Internet kan men het Bevelands heem op verschillende wijzen bestuderen. Men kan Internet gebruiken als hulpmiddel voor het gericht zoeken naar gegevens en achtergrondinformatie, maar men kan er ook rustig voor gaan zitten en het gebodene gewoon op zich laten afkomen. Voor dit laatste is echter een goed vertrekpunt nodig, en vandaar dit artikel. Hieronder staan de adressen van een zestal sites waar het voor de geïnteresseerde heemkundige aangenaam verpozen is, en waar de Bevelandse sfeer naar hartelust kan worden opgesnoven. Deze sites zijn dus niet inge richt als pure informatiebronnen, maar veeleer als sfeerscheppende bezoekerscentra, met hier en daar wat achtergrondinformatie. www.emelisse.nl Via een druk op de knop 'Geschiedenis' vindt men hier een beknopte geschiedenis van het eiland Noord-Beveland, prachtig geïllustreerd door de bekende tekenaar Adri Karman. Noord-Bevelan ders kunnen op deze site waarschijnlijk niet veel nieuwe historische kennis opdoen, maar voor Zuid-Bevelanders ligt dit misschien anders. In ieder geval zijn de tekeningen voor iedereen de moeite waard. www.orisant.com Deze site is gemaakt ter gelegenheid van het verschijnen van het boek 'Orisant' van verslaggever Paul de Schipper. Niet alleen krijgt men op deze site een indruk van alles wat er zich ooit op het in 1639 verdronken eiland Orisant heeft afgespeeld, men kan er tevens allerhande geschiedenis sen vinden over de strijd tussen de Zeeuwen en het water. www.kloetinge.tk Een site die lijkt waar te maken wat zij op het eerste scherm belooft, namelijk het aanbieden van alle informatie over het dorp Kloetinge. Voor heemkundigen zijn waarschijnlijk vooral de rubrie ken 'Geschiedenis', 'Oude foto's' en 'Wetenswaardigheden' interessant, maar van deze site valt hoe dan ook veel te leren. www.mosseldagyerseke.nl/yerseke.html Een interessante pagina van een overigens voornamelijk commerciële site. Deze pagina bevat enkele geschiedkundige teksten met foto's over het dorp Yerseke, in een zeer professionele opmaak. www.westerbeke.nl/theologie In feite een 'bibliotheek van theologie, prediking, en bekeringsgeschiedenis', maar met name de 'Kerkgeschiedenis van Borssele' valt voor heemkundigen niet te versmaden. Men vindt hier niet alleen veel informatie over de rijke geschiedenis van het Borsselse geloofsleven, maar ook enkele spannende verhalen over de Kaloot, en het verhaal van de Driewegense domineesmoord in 1687. home.planet.nl/~witka048/boudens.html Een pagina die geheel gevuld is met Zeeuwse en Nederlandse gedichten van de in 1929 overleden Kwadendamse dichter Pier Boudens. Boudens bezong vooral de lof van zijn Zuid-Bevelandse geboortegrond, maar had tevens oog voor de sociale toestanden van zijn tijd. Overigens bevat deze Internetpagina ook een link naar de genealogie van de familie Witkam. Dus al met al geen lange lijst, maar wel stuk voor stuk sites waar men het Bevelandse heem in mooie teksten en dito vormen vindt weergegeven, en waar men als heemkundige allicht nog iets van kan opsteken. Als er lezers zijn die nog andere sites dan de hierboven genoemde kennen die eventueel voor de Bevelandse heemkunde van belang kunnen zijn, verzoeken wij hen dit door te geven aan de redac tie. In een volgend nummer van de Spuije zullen ze dan vermeld worden. 19

De Spuije | 2003 | | pagina 21