Boekindruk get. Jan de Koning, Cornelia Noordhoek. 4. Christophora, ged. 24 maart 1785, get. Joost Janze Bul, Stoffelina Jobze Verduin. 5. Christophora, ged. 25 mei 1785, overl. Nisse 25 febr. 1850 get. Joost Bul, Stoffelina Verduin. 6. Joannes, arbeider, ged. 17 februari 1787, overl. Kwa- dendamme 27 april 1860, ongehuwd. Bij haar overlijden laat Leuntje aan de kinderen een woon huis, schuurtje en erf na te Hoedekenskerke nr. 99. (ZA Mem. van Successie Band 2, 1826/5/489.) Dit huisnummer wordt ook in de processtukken genoemd. Aan de hand hiervan is het gelukt om het daarmee overeenkomende adres te vinden. De moord vond plaats in het huis dat nu Langeweegje nr. 10 is, de plaats is op de kaart aangege ven. Cornelis, de broer van Janna en Janus, woonde ook op het Langeweegje, in het huis nr. 95. Dat is nu nummer 13. (Met dank aan Leo Grim voor het verstrekken van de huis nummers). Hein Kluiver; Een Zeeuws cultuurhistoricus. Samenstelling en redactie: Frits Smulders en Erik van der Doe. Middelburg IZierikzee, 2003. 384 blz. Geïllustreerd (in kleur en zwart-wit), genaaid gebonden met stofomslag. ISBN: 90-9017188-6. Prijs: ca. €35,-. Ter nagedachtenis aan de in 1998 op 56- jarige leeftijd overleden Zeeuwse cultuur historicus dr. J.H. Kluiver is op 30 augus tus 2003 een prachtig uitgevoerde en rijk geïllustreerde bundel verschenen. Hoofd conservator van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Hein Kluiver heeft zich een leven lang bezigge houden met het verrichten van onderzoek naar tal van aspecten van de Zeeuwse cul tuurhistorie en hij heeft zich ingezet voor het behoud van het Zeeuwse cultureel erf goed (zich uitstrekkend tot alle regio's in Zeeland). Kluiver had de gave, weten schappelijke kwaliteiten op verscheidene terreinen te kunnen combineren met goed ontwikkelde ambachtelijke vaardigheden. In de verschillende afdelingen van het boek (De historicus, De muziekhistoricus, De dialectonderzoeker, De restaurator en Rol in het Zeeuwse cultuurleven) werpen bij dragen van en over Kluiver licht op zijn veelzijdigheid. Hij wordt wel omschreven als een geleerde met een ervaring van eeu wen, als een laatste homo universalis uit een voorbije tijd. De bundel bevat ruim 40 bijdragen geschreven door 27 auteurs, vakgenoten en bekenden van Kluiver, waar onder uitvoe rige besprekingen van zijn proefschrift over de Tachtigjarige Oorlog. Ook zijn voorbeel den van studies op de verschillende ter reinen van Kluiver zelf opgenomen. Voorts worden enkele nog niet eerder uitgegeven manuscripten van Kluiver, die in zijn nala tenschap werden gevonden, in deze bundel voor het eerst gepubliceerd. Een Lijst van gepubliceerde werken, die meer dan 150 titels telt, completeert het geheel. Het boek is bedoeld als een hommage aan een bijzonder en veelzijdig mens, maar kan tevens gelden als een bundel met capita selecta uit de Zeeuwse cultuurgeschiede nis. Zo zijn er bijdragen over de zeven- tiende-eeuwse schilder Adriaan van de Venne, de bouw- en restauratiegeschiede nis van de Middelburgse abdij, plafond schildering in historische woonhuizen, de befaamde Zeeuwse Roman-Visscher-atlas, dialectwoorden bij Johan de Brune, het Zeeuws Museum, historische muziekins trumenten, enzovoort. Voor meer informatie kunt u terecht bij de redacteuren: Frits Smulders, President Kennedylaan 69, 4334 EH Middelburg (telefoon weekeinde: 0118-635224; e-mail: frits.smulders@consilium.eu.int). Erik van der Doe, Calandweg 22, 4301 LZ Zierikzee (telefoon avonduren: 0111-415065; e-mail: erik.van.der.doe@nationaalarchief.nl). 29

De Spuije | 2003 | | pagina 31