Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 De bouw van de R-HBS te Goes in 1866 - Een prestige object voor de stad G.J. Lepoeter2 Wissenkerke in rep en roer, 1747 - 1749 J. van Haver11 De cholera in Forth Bath in 1832 Annette Kuiper 17 Bevelands heem op Internet Hans de Vos19 De illegale herbergier W.P. den Toom 20 Museum 'De Horletoet' in Kwadendamme Hanny Louisse21 De gerestaureerde N.H. kerk van Kapelle Adri de Smit De kerk van Kapelle Gerard Uijt de Haag22 Lezers vragen23 Baren op Beveland 23 Mededelingen vanuit het Museum G.R. Heerebout 24 Om enig goud en zilver J.H. Midavaine25 Boekindruk: Hein Kluiver; Een Zeeuws cultuurhistoricus F. Smulders en E. van der Doe 29 De Buitenplaats Kloetinge door de eeuwen heen H.F.M. de Potter30 Boekindruk: De Geerteskerk te Kloetinge te boek gesteld Ad Beenhakker 31 De artikelen die in de Spuije verschijnen hebben als regel betrekking op het verleden van De Bevelanden en de mensen die er woonden. Hoewel we ons dus vaak bezighouden met zaken uit (ver)vervlogen tijd doen we dat meestal met hulpmiddelen waar onze voorouders nog geen weet van hadden. Na de kroontjespen en de typemachine heeft ook bij de meeste van onze schrijvers de computer zijn plaats in de werkkamer gekregen. Met de computer heeft een groot aantal van onze lezers inmiddels ook de beschikking over een internetaansluiting. Voor hen is het artikel 'Bevelands heem op Internet', door Hans de Vos, zeker van belang. Hier vindt men een aantal sites bijeengebracht met vaak boeiende en soms verrassende zaken voor iedereen die belangstelling heeft voor streekgeschiedenis. Kent u nog andere sites? Geef het aan ons door en wij vermelden ze in de Spuije. Als vereniging schenken wij aandacht aan het verleden, maar willen ook in het heden staan. Daarom leek het ons een goed idee om u de mogelijkheid te geven ons per e-mail te kunnen bereiken. Voor reacties op artikelen, suggesties, vragen, kopij en alles waarvan u denkt dat de redactie van de Spuije het zou moeten weten is er nu ook het adres: spuije@zeelandnet.nl. Ook zonder internet is er echter nog genoeg te beleven. Dat blijkt onder andere uit de arti kelen van G. J. Lepoeter over de bouw van de R-HBS in Goes en van J.H. Midavaine over een moord in de omgeving van Kwadendamme. Enige tijd geleden betreurde de redactie het (Spuije 56) dat er zo weinig te publiceren was over Noord-Beveland en Reimerswaal. Het is dan ook verheugend dat er deze keer niet alleen een artikel is over Wissenkerke maar ook een over Bath. Annette Kuiper schrijft over de aanwezigheid van cholera in Fort Bath in 1832. In de jaren 1747-1749 was ons land in oorlog met Frankrijk. Wat gebeurde er in deze periode in het afgelegen en rustige dorp Wis senkerke? J. van Haver vertelt over wachtlopen en bedestonden om het gevaar te keren. Voor ons redactielid Otto Hoogerhuis was 24 oktober een belangrijke dag. Die dag promo veerde hij aan de Wageningen Universiteit tot doctor op het proefschrift 'Baren op Beve land'. Jaren van onderzoek hebben een boeiend boek opgeleverd over vruchtbaarheid en zui gelingensterfte in Goes en omliggende dorpen gedurende de 19e eeuw. Mede namens het bestuur willen wij hem feliciteren met het bereikte resultaat. Een impressie van de promo tieplechtigheid vindt u in dit nummer. Tot slot wensen wij onze lezers alle goeds voor het jaar 2004. 1

De Spuije | 2003 | | pagina 3