Pubiieke Bestelling. voor de stad, niet subsidiabel. Niettemin was de minister zeer van goede wil. Alvorens een beslissing te nemen, wilde hij gaarne vernemen, 'welke gronden kunnen worden aangevoerd om voor uwe gemeente een subsidie te regtvaardigen, hooger dan in den regel voor dergelijke scholen verleend wordt.' Touwtrekkerij Het zal beslist tegengevallen zijn dat de gedegen uiteenzetting over de financiële positie van de stad de minister niet had verleid om zonder meer akkoord te gaan met de gevraagde jaarlijkse bijdrage. Maar de gemeente liet het er niet bij zitten. De volgende brief, gedateerd 28 mei 1864 was nog uitgebreider dan de vorige en onder andere vergezeld van een overzicht van de uitgaven en inkomsten van de gemeente over de laatste zeven jaar en van een begroting van de onderhoudskosten van de gemeentelijke eigendommen. Dit alles om aan te tonen dat er voor de gemeente geen sprake was van enige speelruimte in de geldmiddelen. Ook voerde men gegevens aan over enkele andere plaatsen in de pro vincie, om duidelijk te maken dat de hoof delijke omslag in Goes in feite toch al te hoog was. Edoch, blijkens de antwoordbrief van 18 juni van het ministerie was de minister niet echt onder de indruk. Opnieuw wees hij op de onterechte invoeging in het pro gramma van een opleiding in de klassieke talen en het niet subsidiabel zijn van de kosten van een burger-avondschool. Na eli minatie van deze beide posten zouden de jaarlijkse kosten slechts 9.000,- hoger zijn dan die van de op te heffen Franse jon gensschool. Daar kon geen subsidie van 10.000,- tegenover staan! Vooralsnog was de minister niet af te brengen van zijn idee om aan Goes 5.000,- per jaar toe te ken nen. Dan kwam er tenslotte nog een nieuw element in het geding: 'Subsidie van Rijks wege wordt alleen dan gegeven, indien ook de gebouwen zoodanig zijn ingerigt, dat zij aan de eischen van een wel geregeld onder wijs beantwoorden.' Of de gemeente maar een tekening wilde insturen waaruit bleek dat men voorne- Op Zalurdag de» eersten July 1865 dea aamiddago ten n ure, tullen burgemeester en wethouder» van Goes, tén raadbuite dier gemeente in het openbaar bij enkele inschrijving, trachten aaotrbestedcn .Mei afbreken der zoogenaamde Slads-Sch'ttiren „,Aet te dier plaatse bonwen van eeno geheel nieuwe .Hoogere Burgerschool, met annexe Directeurs- en „Poortiers woningen." Volgens bestek voorwaarden van besteding en teekeningeD als ter secretarie tullen ter lezing liggen en aldaar even alt bij de gemeente-drukker» F. Kleeuwexs ïc Zoon, in afdruk zuilen verkrijgbaar wezen, tegen betaling van 5,per exemplaar. Zullende de lokale aanwijzing dezer werken, door den gemeente opzig'tergedaan worden, op Donderdag en Vrijdag den 29 en 30 dezer, telkens des voormiddage ten tien ure; bij weikan opzigtcr inmiddels de verlangde informatien te bekomen zijn. Gedaan te Goes den 10 Junij 1865. Burgemeester en wethouder* voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Afb. 2. Bekendmaking van de aanbesteding op 1 juli 1865, opgenomen in de Goessche Courant van maandag 12 juni 1865. (Collectie GA Goes.) mens was om voldoende lokalen voor de school met zesjarige cursus in te richten. De huisvestingskosten waren overigens niet in de berekeningen opgenomen. Opnieuw was het de taak van de plaatse lijke schoolcommissie en de districtsschool opziener om de gemeenteraad van advies te dienen. Deze heren wisten er evenwel niet zo goed raad mee. Ze hadden aan hun overzicht van 8 maart 1864 nog nauwelijks iets toe te voegen. In hun reactie, geda teerd 23 juli 1864, gaven ze aan dat het wellicht beter was om het onderwijs in de klassieke talen maar op te offeren. Over de burger-avondschool, die bedoeld was om toekomstige ambachtslieden een gedegen scholing op een goed niveau te geven hadden ze een duidelijke mening: 'Maar als wij letten op den achterlijken toe stand der ambachtslieden in vergelijking met wat men elders ziet, en daarbij een geo pend oog heeft voor de nadeelendie gebrek aan kennis en geestontwikkeling bij de min der bevoorregte klasse van ingezetenen nu reeds na zich slepen, dan achten wij ons in gemoede verpligt uwe vergadering aan te raden, hare zorgen in de eerste plaats te wijden aan datgene, wat kennis en verlich ting bij dezen, zoo talrijk vertegenwoordig- 4

De Spuije | 2003 | | pagina 6