werden zijn bezwaren weggewuifd.41 De ontwikkelingen belandden nu in een stroomversnelling. Al op 18 april hechtte de minister zijn goedkeuring aan de voor gelegde plannen. Op 29 april besloot de gemeenteraad tot opheffing van de Franse jongensschool per 31 juli 1865. Er moest nu - naast alle voorbereidingen om met ingang van het schooljaar 1865-1866 met de lessen te kunnen beginnen - ook volop gewerkt worden aan de plannen voor de bouw van de school. De opzichter Jan Soutendam kreeg de eervolle opdracht om het bestek voor de aanbesteding klaar te maken. In de raadsvergadering van 28 juni volgde de mededeling dat de aanbesteding voor de bouw, inclusief het afbreken van de stadsschuur, op 1 juli zou plaatsvinden. De gemeenteraad verklaarde zich definitief akkoord met de kostenraming voor de bouw van 30.000,- en met het voorstel om hiervoor een geldlening aan te gaan. 1 juli 1865: een desillusie Zaterdag 1 juli 1865, de dag van de aanbe steding van de nieuwe school waar zo naar werd uitgekeken, was een belangrijke dag. Des namiddags ten een ure, op het raad huis', zou het gebeuren. Vijf inschrijvers waren er, maar toen de inschrijvingsbedra gen bekend werden, was het even schrik ken. W. J. van de Weert te Goes noteerde als laagste inschrijver nota bene een bedrag van 42.000,- op zijn inschrijvings biljet. Daar waren de inrichtingskosten nog niet in begrepen. Jan Soutendam zou later verklaren dat er wel iets mankeerde aan zijn berekening en dat het toch eigenlijk wel 35.000,- had moeten zijn. Goede raad was duur. Op deze wijze kon de bouw onder geen voorwaarde gegund wor den. In één klap was de gemaakte planning van tafel geveegd. Het was uitgesloten dat de hele zaak afgeblazen zou kunnen wor den, dus snel handelen was het devies. Hoe lang op deze zaterdag de beraadslagingen hebben geduurd weten we niet, maar er kwam wel een voorstel op tafel. Nog dezelfde dag viel er een brief in de bus bij Jan Hendrik Hannink, die in dienst van de Rijksoverheid sedert 1860 in Goes werk zaam was als hoofdopzichter bij de bouw van het Huis van Arrest. Of hij de zaak voor de gemeente maar uit het slop wilde halen!51 Hannink was al op jonge leeftijd een bekwaam bouwkundige, die bij zijn superi euren in hoog aanzien stond. Vandaar dat hij met een belangrijke opdracht naar Goes was gestuurd. Hij had geen bedenktijd nodig. Het was een prachtige gelegenheid om in Goes het onomstotelijke bewijs van zijn kunnen te leveren. Alvorens definitief te kunnen beslissen moest echter via de Ingenieur van de Waterstaat aan de Minis ter van Binnenlandse Zaken om toestem ming worden verzocht. Wat in feite door het gebeuren op 1 juli pijnlijk duidelijk werd, was het gemis aan een kundig stadsbouwmeester in Goes. Het liberale raadslid Otto Verhagen zou in het najaar van 1865, tijdens de behandeling van de begroting voor 1866, deze zaak op een indringende wijze aan de orde stellen. Het gevolg was dat in de persoon van Dirk de Koning in september 1866 in Goes na een periode van twaalf jaar weer een stads bouwmeester in functie trad.61 Het werk van Jan Hendrik Hannink De toestemming van de Minister van Bin nenlandse Zaken om Jan Hendrik Hannink bij de voorbereiding van de bouw en het toezicht op de uitvoering van de werkzaam heden in te schakelen, liet niet lang op zich wachten. In zijn brief van 19 juli 1865 aan burgemeester Blaaubeen bevestigde Han nink zijn bereidheid om het werk op zich te nemen, '...mij vleijende in het vertrouwen steeds in goede harmonie het gewenschte doel, eene voor deze gemeente zoo nuttig werk tot stand te helpen brengen'. Opmerkelijk is dat Hannink werd verzocht om het werk in overleg met de opzichter van de gemeente tot uitvoering te brengen. Kennelijk koos men er voor om de opzich ter Soutendam, in plaats van hem af te straffen voor zijn gemaakte fouten, bij het werk te blijven betrekken. Overigens is het duidelijk dat Hannink vanaf nu voor de volle honderd procent zijn stempel op het werk drukte. Hij was er de man niet naar om er twijfel over de laten bestaan wie het voor het zeggen had. 7

De Spuije | 2003 | | pagina 9