De gerestaureerde N.H kerk van Kapelle De kerk van Kapelle Adri de Smit Als een volleerd 'bouwvakster' vertelde mevrouw T. Lepoeter in een druk bezet zaaltje van hotel De Zwaan in Kapelle op 24 mei over de restauratiewerkzaamheden van de N.H. kerk en de toren van het Zuid- Bevelandse dorp Kapelle. Aan de hand van dia's toonde zij de werkzaamheden van de vakmensen die zij van tijd tot tijd gevolgd had. Hierdoor kregen wij een goed over zicht van de verschillende reparatiewerken en de ingewikkelde herstellingen die ver richt moesten worden. Zij liet ook zien wat een geweldig karwei verricht was en hoe stoffig het was om hierin te werken. De vakmensen moesten volgens de Arbo wet behoorlijk beschermd worden. Om dit dui delijk te maken liet zij een werkhelm zien die een luchtslang had om hen te bescher men. Om een indruk te geven liet zij ook oude materialen zien die vervangen ofwel gerestaureerd dienden te worden. Ook het speciaal aangebrachte geschilderde motief moest voorzichtig met een krabber schoon gemaakt, bijgeschilderd of vernieuwd wor den. Een tijdrovend en secuur werk. Om een indruk te geven van de grote torenhaan, had zij een dia gemaakt van de met goud vergulde haan en een 4-jarig meisje daarnaast om de juiste verhouding te kunnen zien. Na de pauze met koffie/thee liepen we de straat over om de kerk te bezichtigen. In de kerk werd door de heer G. J. Lepoeter een beknopt overzicht gegeven van de geschie denis van de N.H. kerk. Vervolgens werden we groepsgewijs door het echtpaar Lepoeter voortreffelijk rondgeleid. Rond de klok van 5 uur werd onder dank de middag afgesloten en keerde men huiswaarts. Ik denk dat ik namens de vele mensen die deze middag hebben bijgewoond mag schrijven dat het een leerzame en gezellige middag was. Mevrouw en mijnheer Lepoeter hartelijk dank. Gerard Uijt de Haag Heemkundige kring 'De Bevelanden' doet ons mei 2003 in Kapelle belanden, dia's van toren en kerk geven beelden van restauratiewerk. Geheel, van top tot teen; gaan we met de 'Lepoeter's' door 't werk heen. Eér werd d'historie geboekstaafd, deskundig, mét bewijzen; zéér begaafd. Natuurlijk, óók bezoek gebracht, aan deze dorpse kapittelkerk vol verwacht, met deskundige uitleg, over haar bestaan. Gesticht in de Middeleeuwen, deed ze vaak om 'restauratie schreeuwen'. Sinds kort is deze prachtige kerk, mét schip, zijkapellen en koor Hét toonbeeld van restauratiewerk. Dat mag gezien worden hoor! Afb.l. N.H. Kerk te Kapelle. 22

De Spuije | 2003 | | pagina 24